[SinglePic not found]Dnia 1 marca 2017r.  odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Żywa lekcja przyrody”. Tym razem dzieci miały możliwość obejrzenia i zapoznania się z życiem pająków.

Najpierw zapoznaliśmy się z pająkami naziemnymi, z których najpiękniejszy był pająk żółto – czarny. Kolejnymi zaprezentowanymi pająkami były pająki nadrzewne, których nóżki zakończone są specjalnymi przyssawkami. Pająki te w dzień odpoczywają w gniazdkach na drzewach, a w nocy wychodzą z nich i polują. Przedstawicielem tego gatunku pająków jest Ptasznik Królewski. Jako ostatnie obejrzeliśmy pająki podziemne. Ich tylne nóżki są zgrubiałe dzięki czemu mogą kopać w ziemi norki. Na podstawie  obserwacji opisywaliśmy wygląd pająków. Liczyliśmy ile pająk ma nóg, gdzie są jego oczy i ile ich jest, jak wygląda jego głowotułów. Dowiedzieliśmy, gdzie znajdują się kądziołki przędne, dzięki którym pająki tworzą pajęczyny. Ciekawostką dla nas było to, że pająki nie rozróżniają kształtów i kolorów, potrafią jedynie określić czy jest dzień, czy noc. Nie posiadają również słuchu, a o zbliżających się zagrożeniach informują go drgania, które odbiera za pomocą włosków rozmieszczonych na całym ciele. Ważnym elementem budowy pająka są szczękoczułki, w których zgromadzony jest jego groźny jad i enzymy trawienne. Niezwykłe zainteresowanie wśród dzieci wzbudził także fakt, że pająki rosną skokowo tzn. raz na rok zrzucają cała starą skórę, by urosła im zupełnie nowa.
Podczas spotkania zobaczyliśmy także najmniejszego z istniejących ptaszników i największego ptasznika. Zachwyt wśród dzieci  wzbudził  największy pająk. Uczniowie bez chwili zwątpienia pod czujnym okiem prowadzącego dotykali oraz trzymali na rękach pająki.
Ta „Żywa lekcja przyrody” była niezwykle ekscytująca dla naszych uczniów. Pająki wzbudziły ich ogromne zainteresowanie, czego dowodem jest liczba zadanych pytań ich właścicielowi w czasie i po pokazie.

ZAPRASZAMY DO NASZEJ GALERII

[SinglePic not found] [SinglePic not found] [SinglePic not found]