W tym roku, jużpo raz piąty, uczniowie klas IV – VI mieli okazje wziąć udział w przygotowanym przez Europejskie Forum Młodzieży obozie językowym „EuroWeek – Szkoła Liderów”. 72 uczniów pod opieką pani Alicji Dosiak oraz 9 uczniów pani Aneta Kaźmierczak ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy, spędzili 5 intensywnych i ciekawych dni w górskiej miejscowości Długopole Zdrój. Opiekunkami tegorocznego wyjazdu byli także: Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Pani Bogusława Niemasz, pani Marta Wiertelak, pan Kazimierz Laskowski, pan Bartosz Różycki.
Program ten, odbywający się cyklicznie, jest współfinansowany przez Unię Europejską, którego głównym celem jest międzynarodowa integracja dzieci i młodzieży, rozwijanie ich umiejętności językowych i społecznych, współpraca w grupie, autoprezentacja, kształtowanie postaw tolerancji i otwartości na inną kulturę i tradycję. W tym roku spotkaliśmy się z wolontariuszami z Meksyku, Etiopii, Indii, Chin, Filipin, Ugandy oraz Łotwy.
Zajęcia edukacyjne prowadzone były w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez szkoleniowców EFM, w języku angielskim. Każdego dnia uczestnicy ,,Euroweek’u” byli zaskakiwani różnego rodzaju zajęciami, np.: ,,energizer”, czyli rozgrzewką poprzedzającą późniejsze zajęcia, lekkie i ciekawe zabawy integracyjne, oglądaniem fascynujących prezentacji o krajach, które prowadzili wolontariusze z nich pochodzący, tworzenie reklam i filmów tematycznych, branie udziału w show ,,Mam talent”, tańce, śpiewanie piosenek, dyskoteki i wiele, wiele innych. Warsztaty umożliwiły uczniom posługiwanie się językiem obcym z osobami z równych stron kuli ziemskiej, co ułatwiło poznanie i zrozumienie ich kultury oraz religii czy obyczajów. Przekonali się, że możliwość posługiwania się językiem obcym ułatwia porozumiewanie się w każdych stronach świata.
Promocja nauki języków obcych, kreatywność, budowanie pewności siebie, poczucie humoru, różne talenty, rozwijanie zdolności komunikacyjnych w języku angielskim oraz zdolności naszych obozowiczów można było zaobserwować podczas każdych zajęć. Wartość edukacyjna i kulturowa takiego wyjazdu, integracja wielokulturowa, budowanie przyjaźni i stałej współpracy pomiędzy uczestnikami i wolontariuszami z organizacji młodzieżowych jest nieoceniona i bardzo wartościowa. Nasi uczniowie nie mogli zahamować łez podczas pożegnania z wolontariuszami i zapewniali, że to były wspaniałe doświadczenia, które zostaną zapamiętane na długo i za rok znowu przeżyją tę wspaniałą przygodę.