AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA #ŻONKILE 2024

„ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ”

Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie.

Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy.”

Marek Edelman

Dnia 19 kwietnia uczniowie ZSP w Radwanicach przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „ŻONKILE”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”, by uczcić pamięć o powstańcach getta warszawskiego.

Dzieci i młodzież obejrzały film pt. “Było-nie ma-jest” oraz wysłuchały opowiadania “Szuflada”. Po projekcji filmu uczniowie mieli okazję porozmawiać z nauczycielami na temat postaw związanych z odwagą, troską o innych, smutkiem związanym z odejściem bliskiej osoby, potrzebą zachowania pamięci. By podkreślić wyjątkowy charakter tego dnia, wybrana młodzież oraz nauczyciele własnoręcznie przygotowali papierowe żonkile – kwiaty symbolizujące pamięć i nadzieję, które później wręczano nauczycielom, uczniom, pracownikom Urzędu Gminy w Radwanicach, przypominając o rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Żonkile to kwiaty związane z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów.

Akcji „ŻONKILE” od początku towarzyszy hasło #Łączy nas pamięć!

Niech pamięć połączy nas i w tym roku!

harcerze z panem wójtem
harcerze z panem wójtem
audycja
audycja
gazetka
gazetka
gazetka