To już 25 lat minęło od pierwszej akcji „Sprzątanie świata”, organizowanej przez Fundację „Nasza Ziemia”. Wciąż potrzeba nam specjalnej kampanii społecznej, żebyśmy zainteresowali się czystością naszych ulic, parków i lasów. „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzone są działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling.
21 września 2018 r. grupy: „Słoneczka”, „Gwiazdeczki”, „Motylki” i „Sówki” uczyły się segregować śmieci poprzez oglądanie teatrzyku „Segregacja śmieci” przedstawionego przez panią Iwonę. Przedszkolaki włączyły się w tym dniu do akcji, przynosząc opakowania po produktach, które wrzucały do kolorowych pojemników: niebieskiego, żółtego, białego lub zielonego. Nasze panie Anie, Basia czuwały nad prawidłowością wykonania tego zadania stojąc przy kolorowych koszach. Dzieci uśmiechnięte, ubrane w barwach ekologicznych: zielonym, czerwonym, białym, żółtym i niebieskim, nawiązując do pojemników bawiły się z panią Magdą, Dorotą, Beatą i Iwoną, tańcząc przy piosenkach „Duszki”, „Śmieciu precz”. Oglądały również bajkę proekologiczną „Segregujcie śmieci”. Na zakończenie maluchy otrzymały nagrody książeczki „Paszport Ekobohatera” oraz „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
Zapraszamy wszystkich rodziców do krzewienia postawy ekologicznej wśród swoich dzieci, a inspiracją niech będzie wierszyk:
„Do żółtego kosza wrzucam plastikowe,
a do niebieskiego śmieci papierowe.
Zielony pojemnik na szkło kolorowe,
czerwony albo żółty połyka śmieci metalowe.
Jest jeszcze kosz biały na bezbarwne szkło.
Wiesz już, co gdzie wrzucać. Zapamiętaj to!