Czy wiosną czy latem, właściwe o każdej porze roku dzieci mogą przyrządzać kanapki. Wczesną wiosną takie zadanie wykonała grupa Słoneczek. Nowalijki jeszcze rosną na parapecie w kąciku przyrody, więc przygotowano je z warzyw zakupionych w sklepie. Motywacją do wykonania zadania były zajęcia z zakresu zdrowego żywienia i realizacja programu „Promocja zdrowia w przedszkolu”. Przedszkolaki wysłuchały wiersza M. Walczak – Sara’o „Kolorowe kanapki”, zagadki o produktach. Segregowały produkty zdrowe i niezdrowe.

 

Zrobię dzisiaj sam kanapki,
smaczne, kolorowe.
Podam mamie na śniadanie, potem tacie zrobię.
Już na kromce serek leży.

I rzodkiewka słodka,
jeszcze szynki dwa plasterki,
dam też pomidorka… 

 

Wiedza na pewno zostanie opanowana dzięki zdobytym doświadczeniom w czasie działania. Każde dziecko z grupy „Słoneczka” przygotowało na kanapkę wybrane warzywa: pomidorka, paprykę, sałatę, ogórka, rzodkiewkę i produkty: jajko, ser żółty, szynkę oraz rzeżuchę, rukolę, szczypiorek. Przygotowano stanowiska, umyto warzywa, ubrano fartuszki i praca zaczęta. Kto może lepiej przygotować drugie kolorowe śniadanie, jak nie maluchy. Z determinacją, z zachowaniem bezpieczeństwa, ale i z uśmiechem kroiły warzywa. Pięknie dzieliły się swoimi produktami z koleżanką lub z kolegą. Miło było popatrzeć, że właściwie zmęczenia nie było widać. Słoneczka pracowicie i radośnie przygotowywały kanapki. Jeszcze na koniec poukładały pokrojone plasterki warzyw na bułkę lub kromkę ciemnego lub białego pieczywa. I gotowe, małe co nieco…na miarę przedszkolaka. Nawet zdziwienie wychowawcy wywołało, że nie zjadają sałaty, ogórka w czasie śniadania codziennego w przedszkolu, to przygotowaną przez siebie taką kanapkę chętnie. W myśl zasady, co wykonają, to zjadają…

 

 Szanowni Rodzice, niech ta myśl będzie decydująca w przygotowaniu śniadania w domu razem z dzieckiem, bo czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Uczmy dzieci jedzenia zdrowych produktów, a na pewno będziemy i my zdrowi i nasze dzieci. 

 

 

Zapraszamy do oglądania Naszej Galerii.