„Cztery pory roku- zima”- taką nazwę nosił konkurs, który odbył się 23 lutego 2018 roku w Buczynie. Udział w konkursie wzięło 5 drużyn: dwie z przedszkola w Buczynie, jedna z przedszkola w Przemkowie i dwie drużyny z grupy „Żabki” z przedszkola w Radwanicach.

Cała zabawa rozpoczęła się wspólnym śpiewem powitalnym znanym przez wszystkie przedszkolaki. Pierwszym zadaniem, jakie wykonać miały dzieci było wycinanie i składanie w całość przygotowany przez organizatorkę P. Dorotę Maksymczak napis „zima”. Konkurs nie był tylko zabawą, ale i okazją do ćwiczenia codziennych czynności przedszkolnych takich jak: wycinanie, kolorowanie czy klejenie. Kolejną konkurencją było zgniatanie na czas kulek z papieru. Jak się okazało, nie było to takie proste. Przedszkolaki niecierpliwie czekały na swoją kolej, a jak już nadeszła chciały zgnieść jak najwięcej białych kartek. Dzieci były bardzo uradowane gdy okazało się, że w kolejnej konkurencji można będzie wykorzystać zgniecione kulki do śnieżnej bitwy. Radości było co niemiara, a śmiech dzieci wypełnił całą salę gimnastyczną Szkoły Podstawowej w Buczynie, w której odbywał się konkurs. Jak już maluchy troszkę się poruszały i rozluźniły przyszedł czas na kolejną konkurencję, która rozwinęła ich kreatywność. Mianowicie- z dostępnych materiałów (bibuła, wiaderka, papier w różnych odcieniach, sznurek) wykonać miały bałwana. Jednak nie był to taki zwykły bałwan. Musiał się w niego zamienić jeden uczestnik każdej drużyny. I jak przy poprzednich konkurencjach na sali słychać było okrzyki radości, a nawet udało się wykonać wspólne zdjęcie z pięknymi bałwankami. Następnie przyszedł czas na konkurencje nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych- trafienie do bramki krążkiem hokejowym, oraz narysowanie bałwana na kartce wg instrukcji słownych drużyny. Rysowanie nie było łatwym zadaniem, bo nauczyciel miał zasłonięte oczy czarnym szalikiem. Oj trzeba się było postarać. Każda z konkurencji była bardzo emocjonująca i wymagała od dzieci nie lada poświęcenia. Przedszkolaki zgłodniały, ale i to przewidziała organizatorka, i jako kolejne zadanie zaproponowała dzieciom wykonanie zimowych kanapek. Po umyciu rączek dzieci przystąpiły do dzieła. Na kromeczkach chleba pojawiły się bałwanki z białek jajka, guziki z oliwek, nosy z papryki, miotły ze szczypiorku, a także śnieg z białego sera. Na zakończenie konkursu każda z drużyn opisywała wykonany przez siebie plakat „Zima jest dla dzieci” i wykonała zimowy pląs.

Po każdej konkurencji drużyny otrzymywały punkty- cukierki. Po ich podliczeniu okazało się, że są dwie drużyny które zasłużyły na pierwsze miejsce. Drużyna z przedszkola w Buczynie i drużyna dziewczynek z przedszkola w Radwanicach. Wszystkie dzieci otrzymały piękne nagrody i upominki, i wróciły do swoich przedszkoli z nowymi wrażeniami, doświadczeniami, a także uśmiechami na twarzach. Serdecznie dziękujemy Pani Dorocie za miłe przyjęcie w progach Szkoły Podstawowej w Buczynie. A już wkrótce, bo w kwietniu zapraszamy w progi Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Radwanicach na kolejną edycję konkursu „Bezpieczny Przedszkolak”.

Natalia Horoszczak- Bethke