24.03.2015 r. w Publicznym Przedszkolu w Radwanicach sala zamieniła się w małe laboratorium. Grupy „0” uczestniczyły w zajęciach ekologicznych przeprowadzonych przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Głogowie. Dzieci mogły dowiedzieć się o tym „Skąd się bierze woda w kranie?”. Na początku oglądały film edukacyjny o historii kropelki wody, która dociera do naszych mieszkań i jest już zdatna do picia. Przedszkolacy doskonale orientowali się w znaczeniu wody w życiu codziennym. Bardzo dobrze opowiadali o roli wody, że służy do prania, do mycia, do picia itd. Wszyscy doszli do wniosku, że bez wody nie ma życia i należy ją oszczędzać.

DSCN8691

Najwięcej radości sprawiło dzieciom wykonanie doświadczenia. Każde dziecko chciało podejść do „laboratorium” i pobawić się. Co można zrobić z kamyków, żwiru, brudnej wody i piasku? – mały filtr. Zabawa w laboratorium okazała się ciekawa i bardzo tajemnicza. Najszybciej uczyły się przedszkolaki poprzez działanie, odkrywanie i przeżywanie. Wszystkie składniki dzieci układały warstwowo i ostrożnie. Każdy rodzic może pomóc dzieciom wykonać takie doświadczenie w domu. Potrzebna jest plastikowa butelka z odciętym dnem i gaza, którą zakryjemy butelkę jakby korkiem. Następnie do butelki odwróconej dnem, włożonej do pojemnika plastikowego, sypiemy warstwę piasku, potem żwir, kamyki, lejemy brudną wodę na przykład z „kałuży”. Obserwujemy co się stanie –  czy woda przecieknie?, czy będzie brudna? itd. W czasie zajęć dzieci wyciągnęły wniosek – woda brudna stała się czysta – przefiltrowana kapie do plastikowego pojemnika. Każdy przedszkolak mógł zaobserwować taki eksperyment i zapamiętać, że woda jest zdatna do picia dopiero po przefiltrowaniu. Pamiętajmy o oszczędzaniu wody – odkręcamy mały strumień i zakręcamy ją.

DSCN8698

Z przyjemnością można było zapamiętać te zajęcia, bo na zakończenie dzieci otrzymały od organizatora zajęć nagrodę. O historii pewnej kropelki wody przypomni sobie każdy przedszkolak, kiedy spojrzy na pluszaka – niebieską kropelkę.

 Czekamy na kolejne zajęcia ekologiczne, na których można będzie wykonać doświadczenie.