Promocja zdrowia już od 3 latka do 6 latka cieszy się wielką popularnością i uznaniem dzieci, nauczycieli i rodziców. Ważne, aby wartości o zdrowiu przekazać w zabawny i przystępny sposób.

Tydzień zdrowia jest takim podsumowaniem wiedzy zdobytej w czasie roku oraz przypomnieniem sobie umiejętności związanych z tą tematyką.

 

I DZIEŃ ZDROWIA  – DZIEŃ DZIECKA W PRZEDSZKOLU – ZDROWO, BO NA SPORTOWO!  JUŻ OPISALIŚMY!

 

 

II DZIEŃ – WITAMINKOWE SZASZŁYKI ORAZ SAŁATKA OWOCOWA

 

Zdrowa żywność to podstawa racjonalnego odżywiania przedszkolaka. W myśl zasady „Co dziecko przyrządzi samo, to zje ze smakiem” przedszkolaki zabawiły się w kuchcików.

Najmłodsze 3 latki „Słoneczka” w kolorowych fartuszkach zapoznały się z warzywami i owocami na obrazkach i porównywały ich kolor i kształt z tymi, co przyniosły na sałatkę. Potem energicznie zaczęły swoją pracę mycia owoców, krojenia i mieszania sałatki owocowej, w której znalazły się owoce egzotyczne i krajowe.

Grupa „Motylki” z wielkim entuzjazmem nazywała owoce, które przyniosła. Chętnie potem nabijała pokrojone owoce na wykałaczki. Oczywiście nie było marudzenia, bo wszystkie dzieci zjadły kolorowe witaminki – arbuzy, pomarańcze, kiwi, mandarynki, winogrona, banany, jabłuszka, gruszki, a nawet truskawki i śliwki z szaszłyków.

Przedszkolaki w „Gwiazdeczkach” również z ochotą przyrządziły deser owocowo – warzywny, myjąc i obierając warzywa i owoce na szaszłyki. Witaminkowa frajda to nakładanie części na patyczek. Na koniec ze smakiem wszystko zjadły z talerzyków.

Grupa „Smerfiki” w kolorowych fartuszkach zaczęła przygotowania od higieny rąk, następnie mycie owoców. Przy stolikach kroiła obrane owoce do sałatki.

Te chwile niezapomniane z dziećmi niech będą również w kuchni!

ZAPRASZAMY DO GALERII 🙂

 

 III DZIEŃ „ZDROWO, WITAMINOWO I NA SPORTOWO” W WIERSZACH I PIOSENKACH” 

 

5 czerwca 2017 r. był dniem prezentacji artystycznych przedszkolaków. Na początku zaprezentowała się grupa „Motylki” – 4 latki z panią Dorotką. Najmłodsze 3 latki „Słoneczka” z panią Iwoną recytowały wiersz „Wpadła gruszka do fartuszka”. W kolorowych owocowych opaskach dzieci śpiewały piosenkę „Jarzynowa piosenka”. 3-4 latki „Gwiazdeczki” z panią Agnieszką zaśpiewały piosenkę „Owoce są zdrowe”. Grupa Żabki 5 latki z panią Natalią przedstawiła piosenkę „Wielkie sprzątanie” oraz „Owoce”, grupa 6 latki „Smerfiki” z panem Pawłem zaśpiewała piosenkę „Witaminki”, a grupa 6 latki „Muchomorki” z panią Gosią zaprezentowała piosenkę „Zdrowy świat”.

 

IV DZIEŃ ZDROWIA – QUIZ „POBAWMY SIĘ O ZDROWIU”

 

6 czerwca 2017 r. był dniem zabaw o zdrowiu w zespołach. Przedszkolaki powitały się piosenką „Witaminki”, a dzięki Quizowi o zdrowiu mogły utrwalić swoją wiedzę dotyczącą znajomości nazw warzyw, owoców i środków higieny w zagadkach. W swoich grupach układały puzzle o zdrowiu o różnej tematyce i stopniu trudności. Na sportowo gimnastykowały się w piosence „Głowa, ramiona”. Potem przedstawiciele z każdej grupy losowali przedmiot o zdrowiu i odgadywali jego nazwę. Ile radości przyniosły dzieciom zabawy w zespole, bardzo zaangażowane w rozwiązywanie zadań długo zapamiętają te nazwy.

 

 

V DZIEŃ – PRZYGOTOWUJEMY PLAKATY NA KONKURS PLASTYCZNY „RUCH TO ZDROWIE”

 

Wszystkie grupy przedszkolne przygotowały plakaty w zespołach na konkurs „Ruch to zdrowie”. Nauczyciele przygotowali różne materiały i pod okiem tak dobrych wychowawców stworzyły bardzo ciekawe, pełne treści zdrowotnych spędzania wolnego czasu na sportowo, wykonane różnymi technikami: wycinanki, wyklejania plasteliną, bibułą, kredką pastelową, farbą plakatową.

 

VI DZIEŃ – BAL WITAMINEK U KSIĘŻNICZKI ANABELKI

 

Pani Iwona przedstawiła teatrzyk o zdrowiu „Bal witaminek u królewny Anabelki” wymyślony dla potrzeb imprezy. Kukiełki króla, królewny Anabelki, dziewczynki, pani Witaminki, warzyw, owoców zachęcały dzieci do spożywania witamin. Poznały smutną królewnę Anabelkę, ale smutek jej zniknął, „jeśli wesoła chcesz zawsze być, owoce i warzywa powinnaś jeść”, o czym mówiły warzywa i owce. Dekoracje, piosenki o tematyce zdrowotnej „Witaminki”, „Wyprawa do lasu”, „Mała smutna królewna” i wiele innych, rekwizyty, zabawy ruchowe w czasie inscenizacji promowały postawę prozdrowotną wśród wszystkich grup. Gimnastyka zapraszała do ćwiczeń codziennych, a bohaterka Anabelka nauczyła nas, że witaminki, gdy zjemy to humor poprawimy, a i zdrowie mieć będziemy.

 

 

VII DZIEŃ – PASOWANIE NA CZŁONKÓW KLUBU WIEWIÓRKA PRZEZ PANIĄ DYREKTOR

 

Nasz tydzień już się kończy. 9 czerwca 2017 r. wszystkie dzieci po zmaganiach wcześniejszych udowodniły, że o zdrowiu wiedzą wiele i potrafią przygotować i jeść witaminki i dlatego zostały przyjęte do Przedszkolnego Klubu Wiewiórka. Głównym celem programu klubu ,,Wiewiórka” jest tworzenie warunków umożliwiających dzieciom nabywanie zachowań prozdrowotnych (mycie zębów, kontrola ząbków u dentysty, dbanie o higienę ciała),  poszanowanie zdrowia i bezpieczeństwa własnego oraz rówieśników. Wszystkich powitały wierszami dzieci z grupy „Słoneczka” – Pola, Maja, , Gabrysia, Natalka, Ola, Iza, Natalia, z grupy „Muchomorki” – Błażej, Zosia, Piotruś oraz z grupy Smerfików –

Ula i Natalia „Dzisiaj wielki święto mamy, przedszkolne koło PCK i Klub Wiewiórka otwieramy”. Pani Agnieszka przecięła wstęgę otwierającą Klub Wiewiórka.

 

Przedszkolaki z każdej grupy pasowała pani Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego „Bogusława Niemasz, dotykając prawego ramienia wielką szczoteczką, a one przyrzekały: „będę szczotkował zęby codziennie, będę chodził do dentysty, będę jadł owoce i warzywa oraz dbał o higienę ciała…”. Otrzymały odznaki członków klubu.

Radość była jeszcze większa, kiedy za zaangażowanie się w Tydzień Zdrowia i przygotowanie plakatów grup w konkursie „Ruch to zdrowie” każde dziecko otrzymało niespodzianki dzięki Radzie Rodziców, które zasponsorowała, a wychowawcy otrzymali  dyplom Przyjaciela Klubu Wiewiórka.

 

Promocja zdrowia w naszym przedszkolu jest hasłem przewodnim realizacji naszych działań. Rodzice i nauczyciele razem podnosząc świadomość dziecka w dziedzinie higieny i zdrowego odżywiania mogą więcej osiągnąć. Ta radość dziecięca jest najlepszym dowodem, na to, że rozwijanie postawy prozdrowotnej jest naturalne wśród małych odbiorców, bo czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci, niech te przyzwyczajenia do zdrowego stylu życia będą ich obowiązkiem. Zachęcamy do współpracy rodziców w propagowaniu treści prozdrowotnych.

 

ZAPRASZAMY DO GALERII 🙂