Wakacje już za nami… 1 września drzwi Publicznego Przedszkola w Radwanicach witają szczególnie najmłodsze dzieci – 3 latków oraz starsze, które zaczną dopiero edukację  i oczywiście ją kontynuujących. Pierwszy dzień w przedszkolu to duże wyzwanie dla maluszków, ale również emocjonujący moment dla rodziców, babć i dziadków. Przedszkolaki przeżywają te chwile, są nieco zaniepokojone nową sytuacją, ale dorośli często wraz z nimi. Najważniejsze, że otwiera się przed nimi szansa na poznawanie nowych kolegów i koleżanek.

Bardzo ważne jest, aby od samego początku dzieci poczuły się bezpiecznie. Rodzice powinni być zdecydowani, bez okazywania niepokoju w czasie rozstania w szatni, żegnając jak najszybciej swoją pociechę z radością, uściskiem dłoni i z buziakiem. Wyjaśnijmy, że mama lub tata przyjdzie, jak tylko skończy pracę. Niebawem przedszkolna sala stanie się dla nich bardziej oswojona i przyjazna, będą mogły spędzić czas ciekawie i twórczo, bawić się wspólnie i poprzez zabawę uczyć.

Pierwszy dzień w przedszkolu jest zawsze wyjątkowy, a miesiąc wrzesień będzie zapoznaniem dzieci z nauczycielem, z nowym środowiskiem zarówno w budynku – w sali, w stołówce, na korytarzu, w szatni jak i w ogrodzie przedszkolnym i w pobliżu.

Te pierwsze kroki, które stawiają dzieci są jeszcze niepewne i niekiedy trudne dla nich. To wychowawca jest pierwszym, który prowadzi przez te ścieżki. W każdej grupie przedszkolnej zapoznają się również z prawidłowymi zachowaniem na drodze, na placu zabaw i oczywiście w sali.

 

            Sprawna adaptacja zależy w dużej mierze od poczucia bezpieczeństwa i zaufania, jakie zapewnimy im. W naszym przedszkolu respektujemy „Prawo do radości”. Aby pomóc dziecku w pierwszych dniach w przedszkolu możemy w miarę możliwości skrócić jego czas pobytu. Pamiętajmy, że milusińscy stawiają czoła nowemu doświadczeniu, które niesie ze sobą emocje, strach, niepokój, ale też marzenia i nowe oczekiwania, a zatem potrzebują naszego zrozumienia i troski. „Najlepszym sposobem na wychowanie dobrych dzieci jest uczenie ich, czym jest szczęście”. Dlatego w tych dniach mówimy im często, że ich kochamy i jesteśmy dumni nawet z drobnych sukcesów.

            Niech przedszkole stanie się magicznym zakątkiem i kącikiem niespodzianek pełnym przygód.