Wycieczka do Karpacza
W czasie ferii 15 lutego 2018 roku, odbyła się wycieczka do Karpacza. Uczestnikami tej wycieczki byli uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Opiekunami tejże wyprawy byli: Dorota Kaleta – Tymowicz, Bartosz Różycki, Kazimierz Laskowski.
Pierwszym punktem było Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego.
Muzeum to nie tylko ekspozycja, ale wielki plac zabaw dla małych i dużych. Wyposażona jest w guziki, joystiki i piloty zdalnego sterowania, które pozwalają na wprawianie modeli w ruch.
Ciekawscy znaleźli tu coś dla siebie – przy każdej z gablot zostały umieszczone tabliczki prezentujące najciekawsze informacje o modelu/budowli. Następnie przeszliśmy do Muzeum Konsol i Gier video. Jest to wyjątkowe miejsce w Karpaczu, w którym zgromadzono cały przekrój przeróżnych konsol gier video, jakie powstały na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Znaleźć tu zatem można zarówno konsole pierwszej generacji (w zbiorach muzeum znajduje się PHIPLIS TELE-SPIEL z 1975 roku), jak i najnowsze konsole generacji 8. Konsole to jednak nie wszystko co wchodzi w skład ekspozycji tej oryginalnej wystawy. Znajdują się tu bowiem także komputery, gry, pady, joysticki oraz wiele innych gadżetów, które związane są z grami video. W dodatku, ku uciesze zapalonych graczy nie zabrakło tu nawet stanowisk do samodzielnej gry, na oryginalnych konsolach, w kultowe i doskonale znane tytuły, takie jak: Pong, Super Mario Bros, Duck Hunt, Donkey Kong, Sonic, Giana Sisters i wiele innych.
Saneczkowa Góra – jazda na saneczkach to świetna zabawa zwłaszcza w dobrym i zgranym towarzystwie. W grupie można poszaleć, a jazda na sankach „smakuje inaczej”, bawi i wyzwala mnóstwo śmiechu i radości. Wspaniała zimowa pogoda i świeży śnieg dostarczyły nam wielu wrażeń, ale także pozwoliły zgłębić wiedzę o zasadach bezpiecznego zachowania się na stoku. Po takich saneczkowych szaleństwach mamy więcej energii i optymizmu!!! Wszyscy razem zgodnie stwierdzamy Hu! Hu1 Ha! Nasza zima nie jest wcale taka zła, a zjazdy na sankach to super propozycja na czynne spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu zimą.
Dziękujemy Urzędowi Gminy i Sołectwu w Radwanicach za wsparcie finansowe.
ZAJĘCIA Z ROBOTYKI
DZIECI OTRZYMAŁY Z PROJEKTU TABLETY.
WYCIECZKA DO NIEMIEC
W piątek 08.09.2017r. młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce zagranicznej do Lipska w Saksonii. Mieliśmy okazję zobaczyć pomnik Bitwy Narodów, czyli największy pomnik w Europie – monument upamiętniający bitwę okresu napoleońskiego pod Lipskiem, również Leipzig- Panometer, jedną z największych panoram 360° na świecie. Tam obejrzeliśmy wystawę Titanica z efektami muzyki grozy, dotykaliśmy kamienia szczęścia przywiezionego z Tybetu. Dalej zwiedziliśmy Neues Rathaus nowy ratusz, następnie spacerkiem udaliśmy się w stronę rynku. Tam zobaczyliśmy Altes Rathaus stary ratusz, który został wybudowany w krótkim czasie zaledwie 9 miesięcy, a obecnie znajduje się w nim Muzeum Historii Miasta. Ciekawym miejscem był Kościół św.Tomasza, przed którym znajduje się Pomnik Johanna Sebastiana Bacha, w którym przez 27 lat pracował jako kantor. Zobaczyliśmy również Kościół św.Mikołaja z charakterystyczną kolumną w kształcie palmy. Był on centralnym punktem wydarzeń, które zapoczątkowały pokojową rewolucję. Widzieliśmy także Dom Romanusa-najstarszy budynek Lipska, Dom Królewski oraz Federalny Sąd Administracyjny, budynki w których odbywają się Targi Lipskie – w styczniu 2018r. odbędą się targi E-sportu.
Po ciepłym posiłku spędziliśmy już czas tylko na bajecznym, świątecznym Jarmarku Bożonarodzeniowym, którego klimat był niepowtarzalny. Jak zwykle młodzież miała okazję rozmowy w języku niemieckim, kupując pamiątki i nie tylko… Oczywiście jak zwykle dopisywał humor i dobra kondycja, młodzież spisała się na medal. Bardzo dziękuję opiekunom: p.wicedyr.S.Trzeszcz, p.B.Nowickiej, p.C.Łakomiec za wszelką pomoc oraz p.dyr B.Niemasz za umożliwienie realizacji wycieczki zagranicznej.
Kierownik wycieczki: Anna Trochanowska.
WYCIECZKA DO WROCŁAWIA
25 września 2017 uczniowie klas czwartych Zespołu Szkolno – Przedszkolnego wybrali się do Wrocławia na Festiwal Nauki. Wyjazd te odbył się w ramach realizacji projektu „Wyrównywanie szans edukacyjnych i rozwój kompetencji uczniów szkół podstawowych i gimnazjum w Gminie Radwanice”.
Celem festiwalu jest zapoznanie uczniów z ciekawymi zjawiskami otaczającego nas świata, sprawienie, by nauka nie była postrzegana jako niedostępna i niezrozumiała. Organizatorzy chcą przybliżyć jej tematy, problemy, które rozwiązuje, korzyści, jakie z niej płyną, pokazać jej postęp w różnych dyscyplinach oraz nowe kierunki, jak biotechnologia, nanotechnika i nanotechnologia.
Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego obejrzeli Panoramę Racławicką. Niektórych zadziwiła forma prezentacji i ogrom obrazu. Gdzie kończy się malowidło.. Uczniom bardzo podobał się pobyt w Ogrodzie Japońskim. Zgromadzono w nim prawie 270 roślin drzewiastych
. Najwyższe piętro tworzą m.in. grupy dębów szypułkowych i kasztanowce zwyczajne oraz pojedyncze okazy rodzime i obce, np. jesion wyniosły, perełkowiec japoński, platan klonolistny, miłorząb dwuklapowy i modrzewnik chiński. W niższej warstwie rosną liczne cisy pospolite , niektóre ponad stuletnie. Różaneczniki , rosną w blisko 250 grupach i reprezentują około 50 gatunków i odmian. Część okazów pochodzi z nasadzeń wykonanych w latach 1909–1913.
ZAJĘCIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
WYCIECZKA – MIĘDZYZDROJE
W dniach od 14 do 16 maja 2018 roku uczniowie klas Vb i VII b pod opieką swoich wychowawców: mgr Doroty Kalety – Tymowicz oraz mgr Kazimierza Laskowskiego wyjechali na wycieczkę do Międzyzdrojów, gdzie rozpoczęła się ich wielka przygoda z morzem. Codzienne spacery brzegiem morza: przodem, tyłem (kiedy wiał silny wiatr), po piasku, po falach (im więcej zamoczonych butów, tym weselej) dostarczyły młodzieży niezapomnianych wrażeń i wiele radości. Zabawy na plaży, biegi, budowanie zamków z piasku to tylko niektóre z licznych rozrywek w tym urokliwym miejscu, które oczywiście zostały uwiecznione na różnych śmiesznych fotografiach.
Uczniowie zapoznali się również z florą i fauną nadmorskiego regionu Polski, poznali nowe obiekty kulturalne, a także kształtowali swoją osobowość. Wspólne spędzanie wolnego czasu było doskonałą okazją do integracji całego zespołu, sprzyjało wytworzeniu korzystnych relacji nauczyciel –uczeń, a wychowawcom dało możliwość głębszego i bardziej wszechstronnego poznania swoich wychowanków, ich zainteresowań, problemów oraz predyspozycji. Oderwanie od systemu klasowego umożliwiło nauczycielom – wychowawcom poznanie uczniów w sytuacjach pozaszkolnych, sprzyjało ich otwartości, budowaniu wzajemnego zaufania.
Program wycieczki stworzył możliwości realizacji tych celów, które trudne byłyby do zrealizowania w warunkach szkolnych, był prowokacją do odejścia od schematyzmu i sztampy, a przede wszystkim sprzyjał temu, co najważniejsze w pracy edukacyjnej – „rozbudzaniu ducha”.
Pobyt dziecka na wycieczce to niemały wydatek dla rodziców, ale bezcenny dar dla ich dziecka. To okazja do rozwijania samodzielności, nawiązywania bliższych kontaktów z rówieśnikami, korzystania z walorów zdrowotnych i turystycznych okolicy, uczenia się kultury i zachowania w nowych miejscach i sytuacjach.
Gdy widzimy taką młodzież, jesteśmy przekonani, że ich przyszłość będzie owocna i na pewno przyniesie innym wiele dobrego, bo przecież to oni są przyszłością świata!
Dziękujemy Wam, kochani, jesteście wspaniali!
Wycieczka do Złotego Stoku
W terminie 4,5,7. 06.2018 r. uczniowie klas IV, V i VI wraz z oddziałami gimnazjalnymi Zespołu Szkolno – Przedszkolnego wybrali się na wycieczkę do Złotego Stoku . Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu „Wyrównywanie szans edukacyjnych i rozwój kompetencji uczniów szkół podstawowych i gimnazjum w Gminie Radwanice”. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Sztolni Ochrowej ze źródłem arsenowo -żelazowym, Zarówno ściany, jak i strop były pokryte pomarańczowym nalotem, który jest nalotem ochry ‒ zwietrzeliny skał bogatych w związki żelaza. Niezwykła kolorystyka wyróżniała tę sztolnię, na końcu wyrobiska czekała na nas „sala źródlana”- to tu, jak się okazało, miało początek źródło arsenowo-żelazowe .Komora ta, będąca wieki temu zwykłym przodkiem kopalnianym, zdążyła pokryć się przez dziesiątki lat naciekami o różnych odcieniach czerwonego i pomarańczowo-żółtego koloru.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Średniowiecznej Osady Górniczej– bardzo dokładnej repliki średniowiecznej osady, na którą składają się urządzenia zbudowane w skali 1:1. Urządzenia te, imponujące rozmiarem (15-metrowy kierat, 3-tonowe koło deptakowe) są sprawnie działające o czym mogliśmy się sami przekonać . Wszystkie powstały na podstawie średniowiecznych rycin Georgiusa Agricoli. Ciekawą atrakcją był pełen tajemnic i strachów podziemny tunel, który skończył się wizytą w Chacie złotostockiego Kata. Nawiązując do średniowiecznego Urzędu Kata w Złotym Stoku jak i do jego zawodu – kat odgrywał ważną rolę przy karaniu m.in. górników, którzy kradli złoto.
Następnie poszliśmy zwiedzać Kopalnie Złota rozpoczynając od Sztolni Gertrudy. Idąc 500-metrowym odcinkiem sztolni zobaczyliśmy : bogatą ekspozycje map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku , w gablotach dawne narzędzia górnicze i hutnicze , minerały , wystawę lamp górniczych, piec muflowy, laboratoryjny piec, w którym wytapiano złoto oraz osiemnasto wieczny wózek do transportu rudy. W bocznych chodnikach, pełniących dawniej funkcję magazynów materiałów wybuchowych, urządzono laboratorium J. Schärfenberga, człowieka, który w pogoni za eliksirem na długowieczność uzyskał z rudy arszenikowej potężną truciznę arszenik. Dużą atrakcja cieszył się udostępniony do zwiedzania skarbiec . Było w nim 1066 „złotych” sztabek odpowiadających 16 tonom złota uzyskanym w ciągu całego czasu pracy kopalni tj przez ok. 1000 lat.
Kontynuując wycieczkę przeszliśmy do Sztolni Czarnej, Górnej.
Wejście do tej pięknej sztolni znajdowało się w górnej części Złotego Jaru, u podnóża wielkiego kamieniołomu, w Górze Sołtysiej. Zobaczyliśmy tutaj podziemny chodnik prowadzący do Czech, ręcznie kute średniowieczne wyrobiska ze śladami pociągnięcia rylca oraz potężne komory po wybraniu złotodajnych rud. Największą jednak atrakcją Sztolni Czarnej był jedyny w Polsce podziemny wodospad. Głęboko pod ziemią, w małej komorze, z wysokości ośmiu metrów, woda z hukiem spadała tuż przed nami,
Idąc poziom niżej ku naszemu zaskoczeniu ukazał się nam Podziemny Pomarańczowy Tramwaj. Z zaciekawieniem wsiedliśmy do niego przejeżdżając kilkaset- metrową trasę, prowadzącą na zewnątrz. W tym miejscu każdy uczeń otrzymał Certyfikat “Zdobywcy Kopalni Złota.” Następnie udaliśmy się na wspólny obiad przygotowany przez pracowników Kopalni. Na zakończenie jak prawdziwi poszukiwacze skarbów poszliśmy płukać złoto. Przepełnieni niesamowitymi wrażeniami po całodziennym zwiedzaniu z uśmiechem na twarzach wróciliśmy do Radwanic ok 20:45. Ta wspaniała wycieczka na długo zostanie w naszej pamięci. Dziękujemy! 🙂