W dniach 21-25 maja 2018 r. uczniowie naszej szkoły klas 3 – 7 wraz z opiekunami: p. Bogusławą Niemasz, p. Alicją Dosiak, p. Kazimierzem Laskowskim oraz p. Bartoszem Różyckim wzięli udział w przygotowanym przez Europejskie Forum Młodzieży (EFM) obozie szkoleniowym „EuroWeek – Szkoła Liderów”. Obóz odbył się w malowniczo położonej, górskiej miejscowości na Ziemi Kłodzkiej – Międzygórzu.

Program ten jest specjalnym projektem edukacyjnym pozwalającym młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy. Zajęcia były prowadzone w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez wolontariuszy Fundacji EuroWeek. W trakcie trwania szkolenia wszyscy uczestnicy mieli szansę zapoznać się z zasadami projektów Wolontariatu Europejskiego, projektów dotyczących Ameryki Południowej, Środkowej, Afryki, Azji, jak również międzynarodowych wymian młodzieży. Każdy uczestnik miał możliwość prowadzenia konwersacji w języku angielskim oraz poznania muzyki i nauki tańców narodowych z krajów wolontariuszy. Podczas całego pobytu towarzyszyli nam wolontariusze z całego świata, m. in. z Urugwaju, Filipin, Indii, Nepalu, Wietnamu, Indonezji, Gruzji oraz Kolumbii.

 W międzyczasie odbyła się wycieczka do Ogrodu Bajek. Jest to niewielki ogród malowniczo położony na stromym zboczu Lesieńca, na wysokości 700 – 710 m n. p. m. otoczony przez świerkowy las i górskie łąki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Następnie wyruszyliśmy dalej  w góry, aby zdobyć szczyt Góry Iglicznej. Mieliśmy okazję podziwiać cudowne widoki ze szczytu, gdzie znajduje się Sanktuarium Marii Śnieżnej. Podczas spacerów i wspinaczki w górach uczniowie mieli kolejną okazję do nieformalnych konwersacji z wolontariuszami, którzy nam towarzyszyli.

Uczniowie z naszej szkoły aktywnie i z zaangażowaniem brali udział we wszystkich zajęciach. Wykazywali się dużą kreatywnością i serdecznością. Odważnie przełamywali bariery językowe i niejednokrotnie własne nieśmiałości. Na zakończenie pobytu nastąpiło uroczyste wręczenie każdemu certyfikatu udziału w szkoleniu. Uczniowie już zapowiedzieli wolontariuszom, że wrócą ponownie w przyszłym roku. Tegoroczny obóz EuroWeek na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.