27 listopada 2015 r. klasa III a i III b oglądały, w Głogowie, w Miejskim Ośrodku Kultury, spektakl pt. “Baśnie Polskie” w wykonaniu aktorów Teatru z Wrocławia. To było niesamowite połączenie akcji trzech baśni: “Szewczyka Dratewki”, “Żywej Wody” oraz “Złotej Kaczki”. Fabuła była tak płynna, że trudno było zauważyć, kiedy zaczyna się jedna, a kiedy następna baśń. Dzieci mogły zapoznać się z teatrem kukiełki, maski i żywego aktora. Oryginalna sceneria baśni wprowadzała w odpowiednią atmosferę zgodną z akcją. Ciekawe stroje zarówno aktorów jak i kukiełek nadawały klimat smutku, radości i refleksji przeżywanego przez widownię. Miłe dla ucha piosenki smoka dla więzionej królewny w “Szewczyku Dratewce” – “Uwielbiam ją, a ona mnie w pieczarze swej ..” rozbawiały dzieci. Dobre serce Szewczyka Dratewki sprawiło, że zwierzęta przyszły mu z pomocą. Pewien młodzieniec zdobył uzdrawiającą wodę dla chorej matki tylko dlatego, że nie uległ pokusom bogactwa i sławy, a ubogi czeladnik w „Złotej Kaczce” odrzucił takie bogactwo, którym nie można się dzielić, w zamian otrzymując proste lecz szczęśliwe życie.
Nie ma tu zatem komputerowych super-bohaterów. Bohaterowie przedstawienia to zwykli ludzie często wystawieni na ciężką próbę.
Przesłanie moralne baśni – “Nie bogactwa, nie dukaty czynią człowieka bogatym, a serce” przekonało dzieci, aby postępować zawsze według zasad– uczciwości i prawdomówności.

ZAPRASZAMY DO GALERII