To prawda. O tym jak bardzo nieprzewidywalny i kolorowy może być ten sen, przekonali się uczestnicy I Międzypowiatowego Konkursu „Katalog Wartości w Teatrze Czytanym” oraz I Międzypowiatowego Konkursu „Obcojęzyczne Monologi”. Oba konkursy odbyły się w auli ZSP Radwanice w  dniu 22.05.2018r. Patronami wydarzenia oraz fundatorami nagród byli:

  • Wójt Gminy Radwanice,
  • Starostwa Powiatu Głogowskiego,
  • Starosta Powiatu Polkowickiego,
  • Głogowskie Stowarzyszenie Literackie
  • Dyrektor ZSP Radwanice oraz Biblioteka Szkolna

Oceną pracy uczestników zajmowali się nauczyciele języków obcych oraz  zajęć artystycznych, Pani Anna Trochanowska oraz Pani Renata Kałużka wchodzące w skład komisji konkursowej pod przewodnictwem Pana Krzysztofa  Jelenia – nauczyciela, poligloty, poety głogowskiego.

Zwyciężczynią w konkursie monologów w kategorii klas 4-6   została uczennica SP w Rzeczycy Anna Ziółek.  Ania oczarowała publiczność oraz przewodniczącego komisji, który dodatkowo obdarował dziewczynkę nagrodą osobistą – swoim najnowszym tomikiem poezji, opatrzonym specjalną dedykacją dla Ani. II miejsce w tej samej kategorii zajęła Aurelia Pytlak z SP w Polkowicach, notomiast III – Mateusz Jaskółka z SP w Rzeczycy.

W kategorii klas 7 i gimnazjum zwyciężczynią została Julia Kmiecik z ZSP w Radwanicach. II miejsce zajęły ex aequo Julia Glińska z Gimnazjum Dwujęzycznego w Głogowie oraz Weronika Woźniak z Radwanic. Wysoki poziom, jaki reprezentowali gimnazjaliści, skłonił jury także do przyznania dwóch równorzędnych III miejsc. Zdobyły je Oliwia Łuczyk z SP 9 w Głogowie oraz Dominika Droszczak z SP Gaworzyce. Ponadto uczennica naszej szkoły, Natalia Kuminek, wcielająca się w postać zaniedbanej przez matkę córkę wróżki z „Kopciuszka”,  otrzymała wyróżnienie. Łącznie w monologach zaprezentowało się 19 uczestników.

Ucztą teatralną były również „teatrzyki czytane”. Zaproponowana formuła cieszy się ogromną  popularnością w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, w Polsce jednak jest jeszcze bardzo mało znana.  Organizatorzy cieszyli się zatem, że została przyjęta przez uczniów i nauczycieli z entuzjazmem. Jak twierdzi jedna z opiekunek, Pani Aneta Kaźmierczak, „praca nad realizacją teatru czytanego przyniosła dzieciakom wiele frajdy, angażowała emocje, a przez to rewelacyjnie wpływała na rozwój umiejętności językowych uczniów”. Zespołów językowo-teatralnych było tylko 6, jednak efekty ich pracy z pewnością zachęciły nauczycieli i uczniów przygotowanych wyłącznie do monologów do podjęcia próby stworzenia teatrzyku czytanego w przyszłym roku. I miejsce zajęli gimnazjaliści z Radwanic i uczniowie z SP 2 Polkowice. Równorzędne II miejsca – uczniowie z SP w Buczynie i druga  grupa z Radwanic. III miejsca zdobyli  – SP Rzeczyca i SP 1 Polkowice. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy w przyszłym roku szkolnym! Dziękujemy wszystkim nauczycielom i opiekunom za ich zaangażowanie i trud  włożony w przygotowanie uczniów do wystąpień. Inicjatorkami oraz koordynatorami konkursów były Pani Mieczysława Murak oraz Pani Renata Kałużka.