„To przychodzi nagle. Widzisz coś po raz pierwszy i od razu wiesz, że znalazłeś swoje ZAINTERESOWANIE. Jakby ktoś przekręcił klucz w zamku.” – Stephen King

Zapraszamy na wystawę z cyklu Pasje naszych mieszkańców”, na których będziemy poznawać różne zainteresowania i hobby mieszkańców naszego regionu.

Pierwsza wystawa prezentuje kolekcję numizmatyczną   Adriana i Konrada Rakusiów. Ekspozycję można oglądać od 12.11 do 16.11.2012 roku w Izbie Regionalnej naszej szkoły.

Adrian i Konrad Rakuś swoja pasję rozwijają już od dziecka. Pierwsze monety dostali od taty i to spowodowało, że połknęli bakcyla „poszukiwaczy skarbów”. Teraz swoje zbiory pozyskują z różnych źródeł: kupują na aukcjach internetowych, w antykwariatach, na targach staroci, czy też otrzymują w prezencie. Bliscy znając ich pasje, także starają się wzbogacać ich kolekcję. Dla poszukiwanej monety są    w stanie pokonać duże odległości, aby je zdobyć.

Na pytanie, z czym łączy się ich pasja, odpowiadają, że z każdą monetą wiąże się osobna historia, która jest ściśle związana z dziejami naszego kraju, Europy czy świata. Monety z różnych części świata zachęcają także do poznania geografii. Bo czy słyszeliście o Republice Palau, wyspie stowarzyszonej ze Stanami Zjednoczonym, a na wystawie możecie obejrzeć jedną z ich monet.

Warte obejrzenia są także monety z Wolnego Miasta Gdańska, czy też polskie z dwudziestolecia międzywojennego i wiele, wiele innych.

Zapraszam – Renata Bogusz-Fedro