W Publicznym Przedszkolu w Radwanicach już od września 2018 r. podejmowane są działania z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości, o których można przeczytać na stronie internetowej przedszkola.
Kolejną lekcją patriotyzmu był Koncert „Dla Ciebie Polsko” z okazji Narodowego Święta Niepodległości, zorganizowany w auli Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w  Radwanicach dla środowiska lokalnego, rodziców, babć i dziadków dzieci z przedszkola w dniu 19 listopada 2018 r . Uroczystość zaszczycili swą obecnością: pan Wójt Paweł Piwko z radnymi gminy Radwanice, pani Sołtys Barbara Kula oraz członkowie Klubu Seniora „Optymiści”. Wszystkich zebranych powitała pani Dyrektor Bogusława Niemasz. Na początku wybrzmiały urzekające słowa Jana Pawła II „Ziemio Polska, Ziemio trudna bądź pozdrowiona! – My też Cię pozdrawiamy i cieszymy się, że Cię mamy”. W symboliczną podróż przez wydarzenia, które budowały naszą narodową tożsamość przeprowadziły przedszkolaki w wieku 4 – 6 lat, przypominając o 11 listopada 1918.
Przedstawienie historii naszej Ojczyzny w wykonaniu najmłodszego pokolenia, którego reżyserem była Beata Orator wywołało wielką refleksję. Barwy narodowe bieli i czerwieni królowały na scenie w dekoracyjnym drzewie z liści w kształcie serca, kwiatów oraz flagi. Dla każdego gościa dzieci przygotowały piękną niespodziankę, którą była biało – czerwona mapka z godłem. Z zainteresowaniem przedstawiły Legendę o powstaniu państwa polskiego – o Lechu, Czechu i Rusie, o powstaniu godła – Orła Białego i pierwszej stolicy – Gnieźnie. Ten wyniosły spektakl przypomniał o słynnych Polakach: Mieszku I, Chrobrym, Kościuszce, Piłsudskim i miejscach: Grunwaldzie, Krakowie, Warszawie, Zakopanem. Nie zabrakło najpiękniejszego wiersza W.  Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”, który zakręcił niejedną łezkę w oku starszych gości.
Okazało się, że muzyka i historia łączy pokolenia, bo goście, seniorzy, rodzice i dziadkowie śpiewali z radością pieśni patriotyczne w czasie tańca dzieci: „Płynie Wisła”, „Przybyli ułani”, „Czerwone jabłuszko”, „O mój rozmarynie”, „Hej, hej ułani malowane dzieci”. Scena kłótni zaborców ubranych w czarno – czerwonych strojach, przejmująca muzyka poważna oraz słowa piosenki śpiewanej przez przedszkolaków „Przez długie 123 lata nie było nas na mapie świata. I jak to czasem mówią dorośli, wtedy nie było niepodległości. Co to jest niepodległość, teraz wiem już na pewno. Każde dziecko dziś woła, to polski dom, polska szkoła.” skłaniały wszystkich do zadumy. Wzruszenia publiczności, otrzymane owacje na stojąco, roześmiane dzieci, zadowoleni rodzice, seniorzy i podziękowania ze strony pana Wójta, członków Klubu Seniorów „Optymiści” pokazały, że ten dzień był wyjątkowym przeżyciem i zapisał się w historii przedszkola w Radwanicach jako pamiątka dla przyszłych pokoleń.

 

 

 

Zapraszamy do galerii!