Zdrowie to nieodzowny element naszego życia, bo jak głosił polski poeta Jan Kochanowski „Szlachetne zdrowie nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz…”. Dlatego od najmłodszych lat powinna wzrastać świadomość małych dzieci, aby te nawyki prozdrowotne można stosować codziennie. Z okazji Światowych Obchodów Dnia Zdrowia Publiczne Przedszkole w Radwanicach zorganizowało Konkurs Powiatowy „Żyjmy Zdrowo i Kolorowo” pod patronatem Powiatowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego w Polkowicach, który odbył się 19 kwietnia 2023 w sali gimnastycznej ZSP w Radwanicach. Dodatkowo patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Radwanice pan Paweł Piwko, który ufundował nagrody.

            W konkursie brało udział 6 drużyn 3 – osobowych z klas zerowych z powiatu polkowickiego: 1) Niepublicznego Przedszkola „Koliberek” w Polkowicach reprezentowanego przez Zofię Klepacką, Kornelię Jędrzejewską i Alicję Załęcką, opiekun: pani Justyna Wachnik; 2) Szkoły Podstawowej w Buczynie, a w jej drużynie zasiedli: Julia Kałuża, Lilli Kijowska i Oskar Machelski, opiekun: pani Jakubiak Anita; 3) Przedszkola Miejskiego nr 2 „ Słoneczko” w Polkowicach, reprezentowanego przez Marikę Janczak, Natalię Andrasz i Gustawa Janowskiego, opiekunowie: pani Anna Ciechanowicz i pani Dagmara Kozłowska; 4) Szkoły Podstawowej w Parchowie z zespołem w składzie: Lena Nowicka, Luiza Szczepańska i Zuzanna Mazur, opiekun: pani Magdalena Biernat – Dąbrowska; 5) Publicznego Przedszkola nr 1 w Przemkowie reprezentowanego przez Kalinę Grocholską, Nelę Siwik i Bartosza Sokołowskiego, opiekun: pani Magdalena Krajewska oraz 6) Publicznego Przedszkola w Radwanicach z drużyną prezentowaną przez Hannę Hać, Adriannę Markowską i Jana Żytę, opiekun: pani Barbara Pracowita. Wśród gości z drużynami na konkurs przybyli dyrektorzy: pani Izabela Kozak i pan Wirgiliusz Babirecki.

            Konkurs Powiatowy otworzyła pani wicedyrektor ZSP w Radwanicach Marta Tarkowska  oraz pani sekretarz Gminy Radwanice Małgorzata Stroka witając drużyny i życząc dobrej zabawy.  Organizatorami konkursu i prowadzącymi były pani Iwona Derkacz oraz Dorota Maksymczak.  Grupa 5 – latków „Rybki” dodała otuchy zespołom w tańcu z pomponami „Tańcz, tańcz, tańcz”.  Potem to już była świetna zabawa drużyn w przyjaznej atmosferze. Każda grupa zaprezentowała wysoki poziom podczas prezentacji piosenki o zdrowiu oraz plakat o tematyce „Żyjmy zdrowo i kolorowo”. Wszystkie dzieci wykazały się wiedzą prozdrowotną w zakresie znajomości piramidy żywienia, dbania o higienę osobistą, w zakresie właściwego racjonalnego odżywiania się i sprawnością fizyczną. Uważnie przyglądali się i liczyli punkty członkowie jury, w którym zasiedli pani wicedyrektor, pani sekretarz Gminy Radwanice oraz opiekunowie i dyrektorzy przybyli na konkurs. Cieszy fakt, że nietrudno było rozpoznać produkty z danego piętra piramidy, czy utworzyć talerz zdrowia. Ile frajdy sprawiło zespołom, kiedy ich opiekunowie rozpoznawali z zawiązanymi chustą oczami smaki papryki, mandarynki, płatków  kukurydzianych i innych zdrowych smakołyków. Łatwe również było w zespołach odszukiwanie i wklejanie elementów z 6 pięter piramidy na obrazkach. Wszyscy zgodnie zauważyli, że dolne piętro – „Ruch to zdrowie” jest niezbędnym warunkiem naszego zdrowia i było to ostatnie zadanie drużyn – zawody sportowe. Zespoły rozśmieszyły biegi z jajkiem ugotowanym na twardo na łyżce czy bieg z butelką wody albo rzut orzechem przez obręcz trzymaną przez nauczyciela. Opiekunowie tak dokładnie i wyczerpująco przygotowali swoje dzieci, że niełatwe było wskazanie laureatów. Po zliczeniu punktów przez jury po dogrywkach zwycięzcami zostali:

I miejsce   –    Szkoła Podstawowa w Parchowie

II miejsce  –    Szkoła Podstawowa w Buczynie 

III miejsce –   Przedszkole Miejskie nr 2 „Słoneczko” w Polkowicach

Nagrody dla laureatów I i II miejsca ufundowane zostały przez dyrektora POPPPiDM w Polkowicach panią Renatę Czapczyńską, a wszyscy laureaci I, II, III miejsca oraz pozostałe drużyny z Publicznego Przedszkola w Radwanicach, Niepublicznego Przedszkola „Koliberek” w Polkowicach oraz Publicznego Przedszkola  nr 1 w Przemkowie otrzymali nagrody ufundowane przez wójta Gminy Radwanice Pawła Piwko, które przekazała pani Małgorzata Stroka. Natomiast poczęstunek zakupiło Stowarzyszenie „Bliżej Siebie” w Radwanicach. Pani Marta Tarkowska wręczyła wszystkim dzieciom oraz Iwonie Derkacz i Dorocie Maksymczak medale i dyplomy, a nauczycielom podziękowania. Dziękujemy sponsorom nagród.

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW W ZAKRESIE  PROMOCJI ZDROWIA. 🙂