LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego
w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury,  Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 14. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków
z całej Polski – 16 organizacji pozarządowych i 25 samorządowych instytucji kultury, w tym nasz ośrodek kultury.

W dwutygodniowej (5-17 lipca 2021 r.) przygodzie pn. “Teatr Wielki w Radwanicach” uczestniczy 20-ro dzieci i młodzieży z terenu Gminy Radwanice. Jest to projekt, którego celem jest zainspirowanie dzieci i młodzieży pochodzącej z małych terenów wiejskich do twórczego i świadomego przekazywania emocji poprzez uczestnictwo
w życiu teatralnym. Zamierzamy stworzyć przestrzeń do kreatywnej wypowiedzi artystycznej. Inspirując się tekstami i postaciami “Olbrzyma samoluba” Oscara Wilde’a, opowieści o człowieku wyizolowanym z otoczenia przez własny egoizm, uczestnicy warsztatów stworzą autorski spektakl lalkowy, którego celem będzie pokazanie prawdy o tym, że jeden serdeczny gest może zmienić całe życie człowieka. Łącząc ze sobą rożne dziedziny sztuki takie jak plastyka, muzyka, taniec oraz za pomocą ćwiczeń teatralnych, dramy, improwizacji, pomożemy młodym ludziom stworzyć spektakl, będący próbą odpowiedzi na trudne i nurtujące pytanie: jak żyć w świecie przepychu
i luksusu, nie stając się samolubem. Pokażemy, że nawet egoista może nauczyć
się bawić, i śmiać, być wdzięcznym, kochać i tęsknić. Bycie empatycznym i wrażliwym na piękno otoczenia i drugiego człowieka, powoduje, że zmienia się cały świat. Spektakl lalkowy zostanie wystawiony na scenie plenerowej znajdującej się przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Radwanicach w dniu 17 lipca 2021 roku o godz. 17.00, na który już dzisiaj serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych.

Partnerami zadania są: Teatr im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie, Urząd Gminy w Radwanicach, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Radwanicach, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Radwanicach.

Realizator: Gminny Ośrodek Kultury w Radwanicach.