Czy jem zdrowo? Czy te produkty są wartościowe i pełne witamin? Każdy z nas zadaje sobie pytanie, kiedy sięga po artykuł ze sklepu czy przygotowuje potrawę.
12 grudnia 2022 r. rodzice przedszkolaków i uczniów ZSP w Radwanicach mogli otrzymać odpowiedzi na te pytania spotykając się na warsztatach dietetycznych prowadzonych przez panią Dorotę Żydziak, trenera personalnego, dietetyka oraz panią Magdalenę Kowalską, specjalistkę od zdrowych wypieków, zorganizowane przez Stowarzyszenie „Bliżej Siebie”. Z wielkim zaciekawieniem uczestnicy słuchali wypowiedzi pani dietetyczki na temat makroelementów i ich zapotrzebowania do codziennego spożycia. Mamusie chętnie pytały o to, co należy podać dziecku na deser? albo do śniadaniówki do szkoły? Warto wg pani Doroty zrobić placuszki naleśnikowe z rodzynkami, bakaliami, płatkami owsianymi, tak aby dostarczyć dziecku dużo energii, a nie słodki batonik, pełen cukrów. Dobra rada pani dietetyczki to „niejadka należy zachęcić, może wykonać z nim danie – koktajl, sałatkę owocową, to może z chęcią spróbuje”. Nastolatek w myśl zasady „Bo czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” będzie spożywał zdrowo. Bowiem przyzwyczajenia i wiedza nabyta w dzieciństwie, młodości decyduje o późniejszych zachowaniach. Pani Dorota podzieliła się własnym doświadczeniem na temat żywienia swoich synków, zachęcając do jedzenia warzyw.
Dietetyczka nie zalecała słodzenia potraw, napojów cukrem, ale słodzikami, syropem klonowym. Mało, kto z nas wie, że używać można erytrytolu o zerowym indeksie glikemicznym. A zamiast cukru wartościowy jest miód, zawierający witaminy i mikroelementy, działający przeciwzapalnie.
Najważniejszym punktem warsztatów dietetycznych była degustacja deserów pełnych zagadki, przygotowanych wg autorskiego przepisu pani Magdaleny Kowalskiej – awokado z bananem i nutą tajemniczych składników.
Najciekawsze, cieszące oko i kubki smakowe, były kulki ‘ala Rafaello, ‘ala Ferrero Rocher. Nikt z uczestniczących nie wpadł na pomysł, że to kulki z kaszy jaglanej. Pani Magda zapewniała, że bez cukru wypieki są zdrowe i smakowite. Dla podsumowania wiedzy rodzice otrzymali broszurki z wytycznymi do zdrowego odżywiania oraz wskaźnikiem kaloryczności niektórych produktów i ich cennymi wartościami dla organizmu.
Pani Dyrektor Bogusława Niemasz i pani Iwona Derkacz na ręce prowadzących pani Doroty i pani Magdaleny złożyły Podziękowania i świąteczne niespodzianki.
Żyjmy w myśl zasady „Wiemy, co jemy, bądźmy świadomi, co je nasza rodzina, żyjmy zdrowo i kolorowo na talerzu”. 🙂