Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak ważna dla rozwoju dziecka jest edukacja w przedszkolu. By przybliżyć społeczeństwu ideę edukacji małego dziecka, Polski Komitet Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMPEG wystąpił z inicjatywą ustawodawczą do Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Komitet postulował o ustanowienie dnia 29 września Ogólnopolskim Dniem Wychowania Przedszkolnego.

Petycja spotkała się przychylną opinią, a procedura ustawodawcza jest już w toku realizacji. Dzień Przedszkolaka ma być okazją do zwrócenia uwagi społeczeństwa na znaczenie wychowania przedszkolnego. Ustanowiony Dzień Edukacji Narodowej jest świętem wszystkich pedagogów, a Dzień Dziecka zwraca uwagę na podmiotowość małego człowieka, jednak żaden z tych ważnych dni nie porusza kwestii roli przedszkola w wychowaniu dziecka.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka na pewno przyczyni się do podniesienia rangi wychowania przedszkolnego. Uświadomi, że dziecko w wieku przedszkolnym kształtuje wiele umiejętności, które będzie wykorzystywało jako dorosły człowiek. To wtedy podejmuje pierwsze decyzje dotyczące przyszłych zainteresowań oraz uczy się budować prawidłowe relacje z rówieśnikami. Ustanowienie nowego święta w kalendarzu szkolnym pomoże zaszczepić świadomość rangi tych pierwszych lat nauki. Uświadomi nie tylko dorosłym, ale też dzieciom, że cele i zadania przedszkola to nie tylko zapewnienie opieki na czas pobytu rodziców w pracy, ale przede wszystkim aspekt rozwojowy, wychowawczy i dydaktyczny.

CAM00760

W tym roku 29 września, Przedszkole w Radwanicach uczciło Dzień Przedszkolaka poprzez wspólną zabawę, która dla dzieci jest przecież najważniejsza. Uroczystość przebiegała w budynku przedszkolnym, oraz na placu przedszkolnym. Na początku dzieci zgromadziły się w sali zabaw. Gdy tylko się pojawiły zrobiło się wesoło i niezwykle niebiesko ponieważ, kolor ten jest kolorem przyjaźni. Przedszkolaki pozytywnie nastrojone tym kolorem przyjaźni rozpoczęły wspólne świętowanie. Dzieci, starsze z grupy „Biedronki”, „Kubusie” , „Kotki” i „Pszczółki” odśpiewały hymn „Przedszkole pod dębami”, aby zainaugurować uroczystość. Zazwyczaj po wstępach, przemowach i hymnach rozpoczynają się występy, siedzenie i oglądanie oraz kolejne przemowy… Tak wygląda świętowanie w wydaniu dorosłych, ale dzieci wiedzą o wiele lepiej jak to zrobić porządnie! Dlatego po hymnie rozpoczęły się zabawy. Każda grupa również te najmłodsze „ Żabki”, „Smerfy” i „Muchomorki”, zaśpiewały piosenki oraz przeprowadziły zabawę taneczno – ruchową dla wszystkich pozostałych dzieci. Tańczyły i śpiewały dzieci, nauczycielki i wszyscy doskonale się bawili. Uśmiechy i wybuchy radości było słychać przez cały czas.

 W kolejnej części uroczystości dzieci wybrały się na spacer. Nie taki zwykły spacer, każdy miał w dłoni niebieski balonik. Ponieważ Nasze Przedszkole liczy 140 wychowanków, pochód był naprawdę imponujący i przyciągał uwagę napotkanych ludzi w każdym wieku.

 Po wspólnym spacerze dzieci udały się do ogródka przedszkolnego gdzie czekała na nie ostatnia zabawa i niespodzianka. Każda grupa dostała specjalne zadanie – odszukanie ukrytego w ogrodzie specjalnego znaku. Kiedy się to udało dzieci otrzymały słodką niespodziankę. Zakończeniem obchodów tego święta było wspólne odśpiewanie hymnu Dnia Przedszkolaka.

DSCN7951