2 września 2019 r. w Publicznym Przedszkolu w Radwanicach to czas wielkich zmian dla niektórych rodziców i ich dzieci związanych z przyjęciem po raz pierwszy do grona małych żaków. Nawet nie będąc dzieckiem często potrzebujemy wyjaśnienia na temat nowej sytuacji, nowego miejsca, nowych znajomych. Taką podróż w nieznane jest przyjście maluszka 3 – letniego lub starszego dziecka po raz pierwszy do przedszkola. Na początku nowe to: budynek przedszkolny, szatnia, sala, jadalnia, ogród przedszkolny i oczywiście ważne jest poznawanie otaczających je dorosłych: panią nauczycielkę, panią pomagającą, panią kucharkę czy panią intendentkę, którzy dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa i zaufania. Liczymy na Państwa współpracę w tych dniach. Przedszkolak potrzebuję Państwa wsparcia:
Przed wyjściem do przedszkola
Stwórzcie poranny schemat, który da poczucie bezpieczeństwa. Może to być wspólna pięciominutowa zabawa, wysłuchanie lub zaśpiewanie ulubionej piosenki, a może opowiecie Rodzice historię o tym, jak Wy chodziliście do przedszkola?
W szatni przedszkolnej
Spróbujcie żegnać się czule, ale szybko. Wiemy, jakie to trudne, ale postarajcie się uodpornić nawet na łzy. Zwykle jednak szybko zapomina dziecko o smutku. Pamiętajcie, że Wasze zdenerwowanie i niepewność wyczuje ono natychmiast, a wtedy … będzie protestować jeszcze głośniej. Pomyślcie, co może dziecko zabrać do przedszkola – ulubioną przytulankę, co doda mu odwagi i pocieszy.
Zawsze dotrzymujcie danego słowa.
W pierwszych dniach maluszek może przebywać w przedszkolu kilka godzin. Zawsze mówcie Rodzice, co zamierzacie. Nie mówcie dziecku, że będziecie za trzy godziny, bo ono nie wie, ile to jest. Jeżeli obiecujecie, że przyjdziecie po obiedzie, dotrzymajcie obietnicy Drodzy Rodzice. Lepiej jak usłyszy, że przyjdziecie po drugim obiedzie, po odpoczynku, po podwieczorku. I nigdy się nie spóźniajcie. Niech nie myśli, że zapomnieliście o nim.
Rozmawiajcie pozytywnie o przedszkolu
Pamiętajcie, że wszystko, co mówicie na temat przedszkola wpływa na to jak w nim się przedszkolak czuje. Rozumiemy Państwa emocje. Motywujcie malucha do przedszkola w sposób pozytywny – podkreślając często, ile już udało mu się osiągnąć. Opowiedzcie najbliższym o jego sukcesach najlepiej przy dziecku.
Odbiór dziecka z przedszkola
Dbajcie o dobrą komunikację z wychowawcą. Osoby opiekujące się Państwa dzieckiem powinny znać jego mocne i słabe strony oraz kłopoty, z jakimi właśnie się borykacie. Pytajcie nie tylko o to, czy zjadło obiad, ale jakie poczynił postępy, czy nawiązuje kontakty z rówieśnikami, w jakim stopniu jest samodzielny.
Nigdy nie porównujcie Waszej pociechy do innych dzieci. Nie ma reguły, co do czasu trwania i przebiegu adaptacji. Każde dziecko ma prawo przechodzić ją indywidualnie.
Samodzielność
Pomóżcie dziecku stać się samodzielnym przedszkolakiem. Bądźcie Państwo cierpliwi, kiedy będzie długo sam się ubierał, zakładał i wiązał buty, jadł samodzielnie posiłek czy radził sobie w toalecie. Bądźcie przy nim, wspierajcie go, ale nie wyręczajcie w tych czynnościach.
Za rok będziecie mile wspominać pierwsze kroki swojego maluszka w przedszkolu, patrząc na to jaki jest samodzielny i ile już umie !!! J