Książka to skarbnica wiedzy, otwiera nam drzwi do tych znanych i nieznanych zakątków świata. Pomaga nam zrozumieć siebie i odkryć, że są inni, którzy myślą jak my oraz, że mamy prawo do swoich odczuć. Umacnia nasze poczucie własnej wartości. Czytając utwory sami, a także czytając je naszym pociechom rozwijamy osobowość. Dzieci 3-6 letnie często sięgają po bajki z kącika czytelniczego w przedszkolu. Podczas odpoczynku mogą słuchać baśni czytanej przez rodziców lub nauczyciela. Spotykają się z nimi na zajęciach poznając tematykę miesiąca, a aktualnie w edukacji na odległość. Słynna pisarka Wanda Chotomska powiedziała: „Dziecko musi mieć w otoczeniu ludzi czytających (…). Książka musi być w zasięgu wzroku, najlepiej jeśli jest w rękach rodzica.” Czytanie wspiera prawidłowy rozwój psychiczny, umysłowy i moralny człowieka. Opowiadania, wiersze, baśnie z kręgu literatury dziecięcej rozbudzają zainteresowania czytelnicze przedszkolaków i motywują do korzystania z tradycyjnej ilustrowanej formy książki lub audiobooka. Systematyczne czytanie wpłynie w przyszłości na wyniki w nauczaniu tzw. czytanie ze zrozumieniem.
Grupa 6 – latków „Słoneczka” bardzo chętnie słuchała w przedszkolu utworów literackich i prezentowała swoje pozycje. W maju podczas nauki zdalnej z pomocą rodziców zapoznała się z historią powstania książki oraz zawodami związanymi z nią: redaktor, pisarz, autor, ilustrator, drukarz, czcionka. Każde „Słoneczko” ma ulubioną książeczkę, którą przedstawia na zdjęciu poniżej. Zapraszamy do oglądania. Może ktoś z Państwa znajdzie nowość do przeczytania dla swojej pociechy. Pamiętajmy w dniach 30 maja – 7 czerwca 2020 r., aby włączyć się w kampanię Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”.
Jak wygląda kwarantanna z przedszkolakiem?
Czytajmy na głos! Dwadzieścia minut dziennie, CODZIENNIE! Jeśli dziecko jest zainteresowane, warto oczywiście czytać dłużej. Zawsze starajmy się rozmawiać z dzieckiem o przeczytanych lekturach postaciach, problemach.
Codzienne czytanie dziecku przez dorosłego przynosi ogromne korzyści, m.in.:
buduje więź z dzieckiem będącą fundamentem jego zdrowia emocjonalnego,
doskonali język i ułatwia rozumienie świata,
rozwija zasoby wewnętrzne dziecka, w tym inteligencję emocjonalną, poznawczą i moralną,
poszerza wiedzę i kładzie mocne podwaliny pod sukcesy w szkole i w życiu.
Szanowni Rodzice czytajmy dzieciom książki 20 min. codziennie budując ich nawyki czytelnicze, wychowując ich na mądrych i szczęśliwych ludzi!

Kopciuszek

Audiobooki