Publiczne Przedszkole w Radwanicach jest placówką, w której jednym z priorytetów  jest  kształtowanie u dzieci  nawyków zdrowotnych zarówno w zakresie zdrowego żywienia jak i aktywności ruchowej.   Ważne jest, aby dzieci już od najmłodszych lat nabierały przekonań do zdrowego żywienia. Takie nawyki najlepiej wrabiać poprzez działanie, przeżywanie, odkrywanie i przyswajanie treści prozdrowotnych w formie ekspresji ruchowej, plastycznej, teatralnej.

Od kilku lat w Publicznym Przedszkolu w Radwanicach realizujemy ogólnopolskie programy prozdrowotne: Akademia Aquafresh, Akademia Zdrowego Przedszkolaka. Od 3 lat realizowana jest innowacja pedagogiczna „Promocja zdrowia w przedszkolu”, akceptowana przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Motto programu innowacyjnego to:

„O zdrowie trzeba dbać, nie dlatego, że jest ważne, ale dlatego, że bez zdrowia wszystko jest nieważne.”

Program innowacyjny zakłada, że takie będzie przedszkole w Radwanicach, miejscem gdzie troska o zdrowie i dobre samopoczucie fizyczne, psychiczne i społeczne dzieci, to priorytetowe zadania. Innowacja programowa „Promocja zdrowia w przedszkolu” zachęca do współpracy dziecko, nauczyciela, rodzica i środowisko lokalne. Dlatego w przedszkolu często odbywają się uroczystości, konkursy i imprezy o charakterze prozdrowotnym. Nauczyciele organizują teatrzyki zachęcające do właściwego odżywiania i aktywnego spędzania wolnego czasu. Zapraszane są również instytucje teatralne promujące zdrowie. Dzieci uczestniczyły w kilku takich spektaklach, np. „Profesorek Wodorek”, „Numer 112”, „Krzysiu ratowniczek”. Odbył się konkurs piosenki „Śpiewajmy o zdrowiu”.

Kwiecień był miesiącem kultury zdrowotnej  w naszej placówce. W czasie tygodnia kultury zdrowotnej „Zdrowo i kolorowo jemy” grupy przedszkolne brały udział w prezentacji piramidy żywienia, teatrzykach i konkursach o zdrowiu. Od 20 do 29 kwietnia odbywały się różne działania prozdrowotne. Głównym ich celem było zapoznanie z piramidą żywienia i wyrabianie nawyków właściwego odżywiania. Grupy przedszkolne prezentowały się w formie tanecznej, wokalnej i teatrzyków. Poprzebierane w kolorowe stroje z pięknymi dekoracjami budziły zainteresowanie nie tylko kolegów ale i pracowników przedszkola oraz rodziców.

Najpierw był Dzień Produktów Zbożowych – wtedy  prezentowała się grupa Pszczółki z panią Dorotą Głodowicz w teatrzyku „O chlebie”. Dzieci z innych grup dowiedziały się jakie produkty zbożowe znajdują na I piętrze piramidy, z czego robi się chleb, jakie mamy rodzaje chleba.

„Dokąd jadą wozy do młyna za łąkę, a co wiozą w wozach pszenice na mąkę
Młynarz mąkę zmiele pięknie jak należy będą białe bułki, będzie chlebek świeży”

 Był rolnik, młynarz, piekarz i sprzedawca. Dzieci tańczyły trojaka. Na koniec wszyscy degustowali białe i ciemne pieczywo.

Dzień Produktów Mlecznych

Podczas Dnia Warzyw  grupa Smerfiki z panią Asią Nowak zapoznała wszystkich  z drugim piętrem piramidy żywienia. Warzywa prezentowano za pomocą inscenizacji, piosenki „Ogórek” oraz w formie zagadek słownych i smakowych.

„Pyszną zupę z nich zrobiłam,
domowników nakarmiłam,
w zupie równo smakowały,
wszystkie moc witamin miały”. 

W tym dniu dzieci poznały też III piętro piramidy. Grupa Żabki z panią Natalią Horoszczak – Bethke prezentowała wiersze i piosenki „Katar” i „Czerwone jabłuszko”. Wszystko po to, aby przekonać nas do spożywania witamin zawartych w owocach. Odporność mamy, gdy jemy witaminy.

„Nie jedz chipsów, nie pij coli,

bo cię brzuszek dziś rozboli.

Jedz owoce i warzywa,                                 

bo to zdrowo cię odżywia.

Dużo sporu, dużo ruchu,

trzymaj formę super Zuchu”

Potem wszystkie przedszkolaki smakowały owoce i kolorowały owoce i warzywa.

22 kwietnia 2015 r. pani Iwona Derkacz przyjęła dzieci do Klubu Wiewiórka. Przedstawiła teatrzyk kukiełkowy „Wiórka boli ząb”. Bohater Wiórek przekonał dzieci, że warto myć zęby,a aby być zdrowym należy jeść witaminy, a nie słodycze. Wizyta Wiórka u dentysty okazała się miłym spotkaniem. A dzieci dowiedziały się, ze należy kontrolować swoje ząbki u stomatologa co pół roku. Dzieci mogły bawić się z kukiełkami na scenie, śpiewać piosenki „Szczotka pasta”, „Zjadaj miód”, „Morskie przygody”.

Teatrzyk o chlebie

 Grupa Biedronki z panią Magdaleną Macherą zorganizowała Dzień Mleka i Produktów Mlecznych. Było to już IV piętro piramidy. Dzieci zapoznały się z Radkiem Niejadkiem. Zachęcały go do spożywania mleka i przetworów mlecznych. Hymn „Mleko, sery”, krzyżówka, degustacja mlecznych produktów oraz rozmowa na temat przemyślanych zakupów miały przekonać dzieci, że wapń zawarty w mleku to najważniejszy budulec kości.

 „Na zakupy wyruszamy,

dużą torbę zabieramy.

Trzeba kupić serek biały

i ser żółty w dziury cały.

Smaczny jogurt waniliowy,

naturalny, truskawkowy.

I koniecznie też maślankę,

ser topiony i śmietankę.

Różne są przetwory z mleka,

zatem niechaj nikt nie zwleka”.

 24 kwietnia 2015 r. to Dzień Mięsa, Wędlin, Ryb i Jaj. Wszyscy poznali V piętro piramidy żywienia. Kotki i Muchomorki panem Pawłem, panią Iwoną i Martyną prezentowały wiersze i piosenki mówiące o roli spożywania tych produktów. Piosenka „Stary Donald” zapoznała dzieci z nazwami zwierząt hodowlanych, które dają mięso i jajka. Dzieci przyniosły różne rodzaje wędlin oraz jajka do degustacji.

 „Cóż warty jest kurczak, kotlet z karkówki

Bez smacznej i zdrowej kolorowej surówki.
Mamo!
Gotowane mięso, a nie smażone
Będzie przez brzuszek lepiej trawione”.

To był również Dzień Roślin Strączkowych, Nasion, Tłuszczów i Orzechów. Kubusie z panią Iwoną Derkacz przekonywały kolegów, że zdrową przekąską jest jedzenie nasion słonecznika, sezamu, dyni, maku, orzechów i roślin strączkowych zamiast słodyczy.  A zdrowym tłuszczem jest tłuszcz rybi.

„Ku radości mam i ojców,
Wielki zespół naukowców,
Stworzył program szczegółowo,
Jak przedszkolak ma jeść zdrowo!

 

Warzywa, nabiał, mięsa i owoce,
Tłuszcze, zboża i strączkowe,
W siedem pięter podzielono
-Piramidę ułożono!”

Inscenizacja „Polka fasolka”, piosenka o Oleju kujawskim, wyliczanka „Siała baba mak”  zachęciła dzieci do ich spożywania.

Piramida żywienia

W każdym dniu dzieci wklejały produkty na wielkiej piramidzie z brystolu. O roli piramidy żywienia mówiła pani dietetyk żywienia – pani Witaminka Irena Peregrym. Odbył się też konkurs plastyczny „Zdrowo i kolorowo jemy”, były nagrody i dyplomy.

29 kwietnia było podsumowanie działań prozdrowotnych. Na uroczystość przybyli wicestarosta pan Kamil Ciupak, wójt gminy Radwanice – pan Paweł Piwko, Przewodnicząca Rady Gminy pani Adriana Lebit, pani Dyrektor GOK-u – Renata Piastowska – Friczka oraz rodzice przedszkolaków. Pani Dyrektor ZSP w Radwanicach Bogusława Niemasz zapoznała z działaniami nauczycieli i dzieci w czasie tygodnia zdrowia. Pani Irena Peregrym przedstawiła prezentację multimedialną „Piramida żywienia” i prezentacje grup w formie filmików i zdjęć z Tygodnia Zdrowia.

Życzymy sobie wszyscy, aby nasza placówka zdobyła certyfikat placówki promującej zdrowie.