30 września 2019 r. Publiczne Przedszkole w Radwanicach włączyło się do akcji „Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania” we współpracy z biblioteką szkolną i jej nauczycielem panią Renatą Bogusz – Fedro. Święto to zostało ogłoszone w 2001 r. z  inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom (obchodzone 29 września). O godz. 9.45 przedszkolaki z wielkim entuzjazmem czekały na gościa w każdej grupie, który czytał wiersz „Bambo” największego polskiego klasyka literatury dziecięcej – Juliana Tuwima. Dzieci aktywnie słuchały utworu czytanego przez mamę Szymona, mamę Nikoli, mamę Kacpra, mamę Oli i mamę Julii o figlach afrykańskiego chłopca śmiejąc się przy tym i oglądając ilustracje książki. W tym dniu maluchy również przyniosły swoją książkę i wypowiadały się, dlaczego ją lubią. Ważne jest, aby dzieci oswoiły się z literaturą już od najmłodszych lat. Nauczyciele w przedszkolu codziennie zapoznają ich z poezją czy prozą, czytając  podczas leżakowania maluszkom lub na zajęciach dydaktycznych w grupach starszych.

Czytanie to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu nie tylko w przedszkolu, ale również w każdej rodzinie. Zachęcamy do głośnego czytania dzieciom chociaż 20 min. dziennie. Dziękujemy mamie Nikoli, mamie Kacpra, mamie Szymona, mamie Oli, mamie Julii za udział w akcji. Nasze przedszkole brało również w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W tym roku będziemy realizować program „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”.

Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest to sposób – czytajmy dzieciom! Badania naukowe potwierdzają:

GŁOŚNE CZYTANIE DZIECKU:

  • Buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem,
  • Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka,
  • Rozwija język, pamięć, wyobraźnię,
  • Uczy myślenia, poprawia koncentrację,
  • Wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka,
  • Ułatwia naukę, pomaga podnieść sukces w szkole,
  • Uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu,
  • Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów,
  • Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

Czytanie dziecku od najmłodszych lat rozwija jego osobowość i wzbogaca słownictwo, więc Czytajmy Dzieciom, bo wtedy „czytamy” również własne dziecko. 

 

 

 

Zapraszamy do galerii!