przedszkole   1 września 2016 r. w Publicznym Przedszkolu w Radwanicach to wielkie wyzwanie dla dzieci, rodziców i nauczycieli. 135 dzieci, których wnioski przyjęcia do placówki zostały rozpatrzone pozytywnie przez Komisję Rekrutacyjną zacznie edukację przedszkolną w 6 grupach: 3 – latków, 3 – 4 latków, 4 – latków, 5 – latków oraz dwóch grupach 6 – latków.

Nową przygodę zaczną najmłodsi milusińscy i nieliczni trochę starsi, którzy pierwszy raz odwiedzą przedszkole. Pierwsze dni to trudny okres i sprawdzian dla dzieci i rodziców. Proponujemy kilka bardzo prostych rad dla rodziców.

Prowadząc dziecko do przedszkola przez cały pierwszy okres należy podkreślać dumę z jego postawy oraz z tego, że jest mądre, odważne i że na pewno da sobie radę.

Pożegnanie powinno odbywać się z uśmiechem, bez łez i smutnych spojrzeń, bez zbędnego przedłużania samego momentu rozstania.

Rodzic pozostawiając dziecko musi być przekonany, że nie stanie się jemu żadna krzywda i dlatego nie powinien wykazywać zdenerwowania i niepokoju. Spokojne, zdecydowane rozstanie sprawia, że nawet bardzo rozpaczające dziecko uspokaja się, oswaja i nawiązuje kontakt z rówieśnikami.

Aby pomóc dziecku w pierwszych trudnych dniach pobytu w przedszkolu możemy skrócić  w miarę możliwości czas jego przebywania.

Bywa i dość często, że po kilku dniach bardzo chętnego pozostawania w przedszkolu dziecko zaczyna płakać i protestować. Należy być jednak konsekwentnym i nie okazywać wahania. Powoli nasza pociecha zrozumie, że przedszkole jest jego „obowiązkiem” i kiedy zaakceptuje reguły grupy (dzielenie się zabawkami, ustępowania, słuchania poleceń itp.) pobyt w przedszkolu stanie się dla niego po prostu przyjemnością i dobrze przygotuje się do nowego etapu, jakim będzie szkoła.