Dzień Przedszkolaka – jak to się zaczęło?
Historia Dnia Przedszkolaka zaczęła się w 2009 roku. Jego pomysłodawczynią jest Anna Nogacka, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 39 w Łodzi, a idea została entuzjastycznie przyjęta przez dyrektorki innych przedszkoli oraz zaakceptowana przez inspektor Mariolę Królikowską. Święto przedszkolaków po raz pierwszy odbyło się 20 września 2010 roku w łódzkim Parku na Janowie. Maluchy wraz z opiekunami oraz ówczesnymi władzami miasta, zasadziły młode dęby, które stały się symbolem wydarzenia. Ponadto brały udział w wielu zabawach oraz prezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne na scenie, a ze śpiewem na ustach (na Dzień Przedszkolaka został napisany i skomponowany odpowiedni hymn) wypuściły w powietrze setki kolorowych baloników. Rok później uroczystość znowu odbyła się w Łodzi, ale organizatorki podjęły decyzję – niech święto przedszkolaków idzie w Polskę!
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
W roku 2012 marzenia o poszerzeniu akcji spełniły się, święto udało się zorganizować po raz pierwszy nie tylko z udziałem łódzkich dzieci. Tym razem w Łodzi świętowały nie tylko przedszkolaki z miasta, lecz także dzieci z Poznania, Częstochowy, Raszyna, Piotrkowa Trybunalskiego, Zgierza, Poddębic, Pabianic, Sieradza i Konstantynowa Łódzkiego. Wydarzeniem zainteresowało się wielu sponsorów, zostały odczytane także listy od Rzecznika Praw Dziecka – Marka Michalaka oraz ówczesnej Minister Edukacji Narodowej – Krystyny Szumilas.
20 września – Dzień Przedszkolaka
Rok 2013 to rok oficjalnych decyzji. 13 września 2013 roku została przyjęta uchwała o ustanowieniu dnia 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Pierwszy oficjalny taki dzień odbył się pod hasłem “Przedszkolaki to eko-dzieciaki”. W roku 2014 – “Przedszkolaki to sprawne dzieciaki”, a w 2015 – “Miasto Łódź z przedszkolakami bawi się wraz z rodzicami”. Tradycją stało się także wypuszczanie w powietrze kolorowych baloników z marzeniami dzieci.
W naszym przedszkolu ten ważny dzień obchodziliśmy 28 września 2018 r. Wtedy dzieci z grupy „Gwiazdeczki” i „Motylki” przygotowały dla całego przedszkola artystyczne przedstawienie. Były pląsy, śpiewy oraz zabawy. W tym dniu nie zabrakło uśmiechu i radości. Było wesoło i kolorowo. Wszystkie grupy przypomniały sobie również o swoich prawach – tak ważnych w życiu każdego człowieka – a także o obowiązkach, czyli kodeksie wzorowego przedszkolaka. Na zakończenie wypuściły balony do nieba, wołając “Niech żyją przedszkolaki !!”, a nauczycielki wręczyły każdemu maluchowi “Medal Przedszkolaka”.