W dniach 17-21 grudnia  2012 r. uczniowie naszej szkoły klas 4 – 6 wraz z opiekunami: p. Bogusławą Niemasz oraz p. Alicją Dosiak wzięli udział w przygotowanym przez Europejskie Forum Młodzieży (EFM) obozie szkoleniowym „EuroWeek – Szkoła Liderów”. Obóz odbył się w malowniczo położonej, górskiej miejscowości na Ziemi Kłodzkiej – Długopole Dolne w Ośrodku Wczasowym „Silesia”.

Celem zajęć była międzynarodowa integracja dzieci i młodzieży. Wszyscy mieli możliwość nauki języka angielskiego poprzez różnego rodzaju zabawy i prezentacje oraz zapoznanie się z kulturą i tradycjami panującymi we wspomnianych już państwach. Wieczorami odbywały się tradycyjne tańce międzynarodowe. Zajęcia edukacyjne  prowadzone były w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez szkoleniowców EFM. 90% zajęć prowadzona była w języku angielskim, przez wolontariuszy m.in. z  Francji, Serbii, Azerbejdżanu, Indonezji, Chin, Gruzji ,Turcji i Rumunii.

W międzyczasie odbyła się wycieczka do Kłodzka. Zwiedziliśmy most św. Jana, Rynek z renesansową fontanną oraz twierdzę kłodzką. W podziemnej sieci labiryntów uczniowie próbowali wszelkimi siłami zgubić swoich nauczycieli – na szczęście bez powodzenia =).


Zdecydowana większość zajęć (90%) prowadzona była w języku angielskim, co umożliwiało uczestnikom rozwijanie własnych umiejętności językowych i komunikacyjnych. W przyjaznej atmosferze dzieci uczyły się tolerancji, szacunku dla obcych, czasami zaskakujących stylów życia oraz religii. Przekonały się, że możliwość posługiwania się językiem obcym ułatwia poznać i zrozumieć obyczaje i kulturę różnych rejonów świata.

Warsztaty zakończyły się uroczystym wręczeniem certyfikatów dla wszystkich uczestników i wspólną zabawą.