Realizując projekt „Warsztaty śpiewu i tańca ludowego” w ramach programu „Działaj Lokalnie VII” dnia 9 października uczestnicy koła ludowego i chóru szkolnego wraz z opiekunami B.Orator , A.Strama i panią dyrektor Bogusławą Niemasz wyjechali na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego typu skansenowskiego w Ochli. Celem wycieczki było pokazanie dzieciom dawnych tradycji naszego regionu , które powoli odchodzą w przeszłość .

W skansenie pod czujnym okiem przewodnika uczniowie mogli zobaczyć autentyczne wiejskie obiekty mieszkalne i gospodarcze, które zmieniały się na przestrzeni minionych wieków. Spotkali się z odchodzącymi w niepamięć rzemiosłami ( kowalstwem , garncarstwem, młynarstwem, bednarstwem) . Oberki , mazurki, które tańczymy pasują do tego miejsca jak ulał.

Z przytupem śmigaliśmy po skansenie . Dzieci z zapartym tchem obserwowały rekonstrukcje słomianego dachu. Największą atrakcją dla dzieci było zwiedzanie starej wiejskiej szkoły. Dzieci z wielką przyjemnością zasiadły w starych, szkolnych ławkach i wysłuchały opowieści przewodnika – jak dawno temu, dzieci zdobywały wiedzę .

Dzieci zwiedziły również Ogród Botaniczny w Zielonej Górze , gdzie przewodnik zapoznał ich z kolekcjami roślin. W Palmiarni natomiast zobaczyły egzotyczne rośliny i zwierzęta.

Wycieczka naprawdę się udała , nawet dopisała nam piękna pogoda.