Już trzy lata mijają odkąd postanowiliśmy w naszej szkole postawić na piłkę ręczną. Od roku 2015 rozpoczęliśmy naszą przygodę z Mała Ligą Piłki Ręcznej „Handball Land”, od tamtego czasu funkcjonuje też sekcja szczypiorniaka dla uczniów klas IV i V. Chociaż w tym roku w lidze nie wypadamy tak spektakularnie jak w dwóch poprzednich, to wciąż odnotowujemy dużą frekwencję na treningach i co najważniejsze ciągły postęp, jednym słowem zbliżamy się do ligowej czołówki. Po czterech turniejach zajmujemy 8 miejsce i nawet te przegrane mecze są niezwykle zacięte i często niewiele brakuje. 25 kwietnia już po raz 3 byliśmy gospodarzami rozgrywek małej ligi, gościliśmy w naszej hali 7 zespołów z powiatu głogowskiego SP nr 2,7,10 i 12 z Głogowa, SP w Kotli, SP w Białołęce oraz SP Aslan. Pod nieobecność drużyn z Jerzmanowej i Przedmościa nasi chłopcy zajęli 6 miejsce mimo braku kilku podstawowych zawodników.

W starszych grupach wiekowych sytuacja przypominała nieco scenariusz filmu „Nic Śmiesznego”… mimo naprawdę dobrej postawy na boisku, gdy wydawało się, że mamy wszystko do tego żeby zwyciężyć w Mistrzostwach Powiatu zawsze czegoś brakowało, zawsze byliśmy drudzy (no prawie zawsze), ale od początku.

Zaczęło się 17 lutego kiedy w Mistrzostwach Powiatu Polkowickiego walczyły drużyny dziewcząt i chłopców z oddziałów gimnazjalnych. Dziewczęta zaczęły bardzo mocno wygrywając w cuglach z drużyną z Chocianowa (5:2) oraz z Przemkowa (6:1). W walce o pierwsze miejsce uległy niestety w meczu z drużyną z Polkowic (1:6). Po turnieju pozostał jednak niedosyt, wynik meczu o pierwsze miejsce nie odzwierciedla przebiegu spotkania, zastrzeżenia można także mieć do pracy sędziów podczas przebiegu całego turnieju.

Jeszcze bliżej zwycięstwa byli chłopcy, turniej rozpoczęli od (jak się później okazało) najważniejszego spotkania. W meczu z Chocianowem mimo słabej pierwszej połowy spotkania (0:3) udało się poprawić pracę w obronie i w szczególności skuteczność w ataku. 20 sekund przed końcem spotkania, przy stanie 4:4 udało się przejąć piłkę i wyprowadzić kontrę, która niestety nie skończyła się bramką, a cały mecz zakończył się remisem. Dużo lepiej ułożyły się mecze z Polkowicami i Gaworzycami gdzie mimo początkowo wyrównanego poziomu chłopcy zdołali przejąć kontrole i pewnie wygrać oba spotkania. Przed ostatnim meczem (Gaworzyce- Chocianów) mieliśmy dość komfortową sytuację. Żeby zwyciężyć w turnieju, Chocianów musiał nie tylko wygrać z Gaworzycami ale także uzyskać różnicę bramek +9. Wydawało się, że to nieosiągalne przy dobrze dysponowanej drużynie z Gaworzyc. Wtedy stało się, chłopcy z Gaworzyc pozbawieni możliwości zwycięstwa w turnieju wyszli na mecz zrezygnowani i w rezultacie przegrali 19 do 1. Znowu drudzy…

Niedosyt można odczuwać również po turnieju, który odbył się 02.03.2018. Do mistrzostw powiatu przystąpiły dziewczęta z roczników szkoły podstawowej. W bardzo emocjonującym i wyrównanym turnieju nasze zawodniczki zwyciężyły z dziewczętami z Chocianowa niestety mimo wyrównanej walki do ostatnich minut uległy zawodniczkom z Polkowic, to oznaczało tylko jedno. Drugie miejsce w powiecie…

Przełamanie przyszło dzień później, 3 marca okazał się bardzo owocnym dniem dla naszych sportowców. Chłopcy z  rocznika szkoły podstawowej do mistrzostw powiatu podchodzili jako obrońcy tytułu z zeszłego roku. To mogło by nałożyć na nich presję, tak jednak nie było. Od samego początku dobrze czuli się na boisku, a to co się stało to była deklasacja. Zwycięstwo najpierw z Polkowicami 18 do 1, a później z Przemkowem 15 do 2 dało nam pewne 1 miejsce i możliwość reprezentowania Powiatu Polkowickiego w dalszych rozgrywkach.

Kolejny turniej był o wiele mocniej obsadzony w rozgrywkach strefowych chłopcy mieli stanąć w szranki z mistrzami powiatu głogowskiego i lubińskiego. W pierwszym meczu chłopcy stanęli naprzeciw SP nr 10 z Głogowa. Od pierwszej minuty mecz układał się znakomicie, po kilku minutach chłopcy prowadzili 6:1 i wydawało się, że mogą spokojnie prowadzić mecz. Niestety po nieuzasadnionej decyzji sędziego i wykluczeniu na 2 minuty jednego z naszych graczy głogowianie odrobili straty i mecz do samego końca był wyrównany. W końcówce mniej błędów popełnili gospodarze i  w rezultacie to oni wygrali 18:16. Drugi mecz był bardziej udany, mimo początkowo wyrównanego spotkania chłopcy uzyskali przewagę i sukcesywnie ją powiększali. Po końcowej syrenie pewnie wygrywając 16:10 wyeliminowali szkołę z Lubina z dalszych rozgrywek. Znowu drudzy, jednak tym razem z awansem do dalszej fazy rozgrywek.

Po awansie z 2 miejsca chłopcy nie mieli łatwej przeprawy w kolejnej fazie. Trafili na zwycięzców 2 strefy (szkołę z Legnicy). Głogowianie mieli się zmierzyć ze szkoła z Jawora i mecz ten pewnie wygrali. SP 9 z Legnicy mocno zaczęła spotkanie wychodząc na 4 bramkowe prowadzenie. Nasi chłopcy nie złożyli jednak broni i do końca pierwszej połowy udało im się odrobić straty, a nawet wyjść na prowadzenie 9:8. Kosztowało ich to jednak zbyt dużo siły. W dalszej części spotkania wyszedł na jaw mankament naszej drużyny. Przez wąską ławkę rezerwowych, a co za tym idzie niewiele możliwości zmian chłopcy opadli z sił i po końcowej syrenie na tablicy widniał wynik 11:17. Przegrana, która zamykała nam drogę do finału wojewódzkiego. Na otarcie łez pozostał pewnie wygrany (14:1) mecz z Jaworem i III miejsce w strefie Legnickiej. Był to duży sukces naszych chłopców, liczyliśmy jednak na rewanż z SP10 i awans do finału wojewódzkiego, niestety trochę zabrakło. Strefę legnicką w finale dolnośląskim reprezentowała szkoła z Legnicy, która w finale pewnie pokonała słabo dysponowaną drużynę z Głogowa

Oprócz małej ligi i rozgrywek Szkolnego Związku Sportowego nasi uczniowie brali udział również w dwóch amatorskich turniejach piłki ręcznej. Dziewczęta rywalizowały w Walentynkowym Turnieju Piłki Ręcznej w Gaworzycach gdzie zajęły III miejsce. Nasi sportowcy rywalizowali również w Mikołajkowym Turnieju Piłki Ręcznej w Głogowie ,w którym prawo startu mieli uczniowie klas IV drużyn zrzeszonych w małej lidze. Wywalczyliśmy 7 miejsce

Co jeszcze przed nami? Jeszcze w maju prawdopodobnie rozegrany zostanie finałowy turniej małej ligi w SP10 w Głogowie. Liczymy na dalsze postępy i najlepszy wynik w sezonie. Czekamy również na wyznaczenie terminu finału wojewódzkiego programu Kocham Ręczną na Orliku. Wezmą w nich udział najlepsze drużyny chłopców i dziewcząt wyłonione w turnieju , który przeprowadzony był przez animatorów orlika 16 maja. Trzymajcie kciuki!!!

W Pigułce

  • 13 turniejów
  • 79 sportowców
  • 156 bramek
  • 7 miejsc na podium
  • 4 drugie miejsca
  • 1 zwycięstwo

Opiekunowie – Cecylia Łakomiec, Bartosz Różycki.