Muzyka uwrażliwia na piękno świata, rozwija słuch muzyczny, ale również rozbawia. Dowiedzieli się tego uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Radwanicach w dniu 20 lutego 2018 r. podczas spotkania z muzykami z Lubuskiego Biura Koncertowego na cyklicznym koncercie. Muzyczne zajęcia w auli zaczynamy już w przedszkolu. Wszystkich powitała pani z Białorusi w stroju ludowym, grająca na cymbałkach. Dwie wygięte pałeczki były pomocne do tego instrumentu, z którego wydobywały się subtelne dźwięki. Pan Mateusz Urbański zaprezentował zespół muzyczny oraz budowę tego instrumentu strunowego w kształcie trapezu.

Kiedy dołączył kolejny przyrząd strunowy podobny do gitary – ukulele, dzieci wsłuchały się w muzykę z filmu „Różowa Pantera”. Przedstawiono historię jego powstania, który pochodzi z Hawajów od jego mieszkańca dworu królewskiego o przezwisku ukulele, w tłumaczeniu skacząca pchła.

Podczas koncertu Filharmonii publiczność mogła poruszać rytmicznie palcami i bić brawa. Sala zamieniła się w komnaty dworskie z dawną muzyką wygrywaną palcami na tym instrumencie.

Wielką radość sprawiło przedszkolakom słuchanie gry na drewnianych łyżkach.

Widownia mogła wczuć się w perypetię małej Krysi, która mieszkała w domu z pięknym ogrodem i tęskniła za fruwającym motylem. Smutek bądź zadowolenie dziewczynki biegającej na łące słychać było w postaci melodii wygrywanej na ukulele, cymbałach i drewnianych łyżkach. Opowiastki pana Mateusza o obiedzie w przedszkolu ze swoimi sztućcami rozśmieszył maluchy.

Ten urozmaicony przekaz muzyczny zachęca dzieci do odbioru, a może rozpali w nich chęć gry na instrumencie.

Następny koncert już 12 marca…Niech wszystkie dzieci poczują się jak w Filharmonii i pamiętają o stroju galowym.

 

Zapraszamy do obejrzenia Naszej Galerii.