29 września 2022 r. Publiczne Przedszkole w Radwanicach, we współpracy z rodzicami, włączyło się do akcji „Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania”. Święto to zostało ogłoszone w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. O godz. 9.00 przedszkolaki z wielkim entuzjazmem czekały na gościa, który czytał literaturę dziecięcą największego polskiego klasyka.

W grupie „Muchomorków” pani Gosia czytała „Wierszyki z morałem” S. Jachowicza. W grupie 3-4 letniej „Kreciki” p. Estera Jarosz –mama Olafa- zapoznała dzieci z baśnią „Trzy małe świnki”. W grupie 4 latków „Misie” mama Oskara – pani Anna Barylik- czytała utwory: J. Tuwima „Rzepka”, M. Konopnickiej „Co słonko widziało?” oraz „Muzykanci z Bremy” braci Grimm. W grupie 5 latków „Rybki” tata Tymona– pan Krzysztof Szenderski- zapoznał dzieci z baśnią „Dzwonnik Znikąd” oraz z wierszami J. Brzechwy „Kaczka Dziwaczka”, „Samochwała”, D. Gellnerowej „Przedszkolaki” i W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Wiele radości przyniosły zabawy ruchowe z tatą Tymona przy piosenkach, będącymi utworami wierszowanymi tj. „Kwoka”, „Na wyspach Bergamutach”, „Leń” i „Kaczka dziwaczka” J. Brzechwy. Grupa Smerfiki słuchała opowiadania pani Agnieszki „Kosmosmerf” Peyo. W grupie „Żabki” pani Natalia przeczytała „Bajkę na 29 września „O strusiu i króliczku” z cyklu „365 bajek na każdydzień”. „Gumisie gościły tatę Aleksandra– pana Tomasza Kłobusa- czytającego bajkę „ O niedźwiedziu, który lubił się przytulać”.

Ważne jest, aby dzieci oswoiły się z literaturą już od najmłodszych lat. Nauczyciele w przedszkolu codziennie zapoznają ich z poezją czy prozą, czytając podczas leżakowania maluszkom lub na zajęciach dydaktycznych. Wiele satysfakcji przynosi jednak czytanie przez mamę lub tatę kolegi, koleżanki z grupy. Dziękujemy pięknie za przybycie rodziców do przedszkola i udział w akcji czytelniczej.

Czytanie to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu nie tylko w przedszkolu, ale również w każdej rodzinie. Zachęcamy do głośnego czytania dzieciom chociaż 20 min. dziennie. Nasze przedszkole brało również w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W tym roku będziemy realizować projekt „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”. W czerwcu 2022 r. grupa „Rybki” ukończyła realizację tego Międzynarodowego Projektu otrzymując Certyfikat Wzorowej Placówki Małego Misia w Świecie Wielkiej Literatury. Sposobów na czytanie jest wiele czy to czytanie pod chmurką, czy w ogrodzie, czy to w Gminnej Bibliotece Publicznej w Radwanicach. Wszystkim przedsięwzięciom przyświeca jeden cel – rozbudzanie zainteresowania literaturą i książką oraz rozwój osobowości. W zeszłym roku szkolnym przedszkole brało udział w akcji „Czytanie pod chmurką” zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Lubinie, dzięki której otrzymało podziękowanie. W tym roku szkolnym czeka nauczycieli i dzieci ważne zadanie dotyczące realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest to sposób – czytajmy dzieciom! Badania naukowe potwierdzają:

GŁOŚNE CZYTANIE DZIECKU:

  • Buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem,
  • Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka,
  • Rozwija język, pamięć, wyobraźnię,
  • Uczy myślenia, poprawia koncentrację,
  • Wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka,
  • Ułatwia naukę, pomaga podnieść sukces w szkole,
  • Uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu,
  • Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów,
  • Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

Czytanie dziecku od najmłodszych lat rozwija jego osobowość i wzbogaca słownictwo, więc Czytajmy Dzieciom, bo wtedy „czytamy” również własne dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *