Publiczne Przedszkole w Radwanicach prowadzi edukację ekologiczną dzieci zgodnie z celem wychowania przedszkolnego, którego jednym z nich jest budowanie wiedzy przyrodniczej. Za sukces naszej placówki można uznać ścieżkę edukacyjną „EKOlandia” – efekt współpracy Pani Dyrektor Bogusławy Niemasz, Rady Rodziców i nauczycieli. Pomysłodawcą projektu ogrodu jest mama Mateusza Anczykowskiego z grupy Kubusie. Będzie pełnił on rolę ścieżki dydaktycznej. Sponsorem tej inwestycji jest Volkswagen Motor Polska.

24 i 25 kwietnia 2015 r. to czas wielkiej akcji. Rodzice przedszkolaków, członkowie Rady Rodziców i pracownicy przedszkola przynieśli potrzebne narzędzia: łopaty, grabie, taczki. Na czele z panią Dyrektor wszyscy aktywiści zaczęli prace. Zasadzono żywopłot z cisów. Rodzice i pracownicy zagospodarowali też teren pod sadzonki, skopali ziemię i przygotowali miejsce pod rośliny. Zasadzono rododendrony, magnolie, krzewy forsycji, azalie, szafirki, sosny i świerki pospolite. Każdy zakątek ogrodu został uzupełniony poglądowymi tablicami dydaktycznymi.

Poznajemy sosnę

Przedszkolaki mogą wybrać się na ścieżkę ekologiczną „EKOlandia” a poprzez bezpośrednią obserwację fauny i flory uwrażliwią się na przyrodę. Dzięki temu naukę można połączyć z zabawą tropiącą i odnajdywać rośliny i zwierzęta. Informacje o życiu zwierząt i roślin zawierają tablice edukacyjne na ścieżkach w ogrodzie. Dzieci poznają owady pożyteczne i szkodliwe, płazy i gady Polski, dziki, jelenia szlachetnego, ptaki, wiewiórkę pospolitą, drzewa iglaste – świerk, sosnę czy liściaste: dąb szypułkowy, które można spotkać w ogrodzie przedszkolnym. Każda tablica zawiera ciekawostki o danym gatunku: występowanie, odżywianie, przystosowanie. itd.

Poznajemy_owady

Już od najmłodszych lat powinniśmy oswoić dzieci z przyrodą i uczyć obcowania z nią. Niebawem ścieżka zamieni się w kolorowy ogród bajkowy. Będą tam wielkie zwierzęta gipsowe: wiewiórka, bocian, osiołek, konik, cielaczek, ślimak itp. oraz grzyby. W ogrodzie stoi altanka, która dla maluchów jest atrakcją zabawową i schronieniem przed słońcem.

 Dla przedszkolaka to będzie wycieczka po ogrodzie pełna przygód jako najlepszy sposób na to, by rozbudzić zainteresowanie światem roślin i zwierząt. Ścieżka dydaktyczna będzie nie tylko frajdą dla dzieci i rodziców, ale w przyszłości również dla mieszkańców gminy.