„Nikt się nie rodzi czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować codziennie, czytając dziecku dla przyjemności”. Pod takim hasłem Publiczne Przedszkole w Radwanicach włączyło się do akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, zainicjowanej przez Fundację „ABCXXI”.  W grupie 5 – 6 latki „Kubusie” rodzice chętnie czytają codziennie dziecku wylosowanemu przez panią Iwonę Derkacz książkę Schneider Liane „Zuzia idzie do dentysty”, a następnie zwracają ją na drugi dzień. W ten sposób uczą się maluchy, że warto dbać o zęby. Pewnego wieczoru, przy myciu zębów, Zuzia odkrywa na jednym z nich małą, brązową plamkę. Mama jest pewna: Zuzia musi pójść do dentysty. Dziewczynce wcale się to nie podoba, a Michał z przedszkola twierdzi, że dentysta wierci dziury w zębach wiertarką! Na szczęście towarzyszy jej mama i wizyta u dentysty staje się świetną przygodą!

Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszą metodą wychowania czytelnika – człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu, a nie pięści. 

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w styczniu i lutym bieżącego roku  grupy przedszkolne odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Radwanicach. Ile uśmiechu na twarzy przedszkolaka wywołało wejście do biblioteki po książkę do wypożyczenia. Dzieci  poznały kodeks czytelnika – Dbaj o mnie i czytaj mnie.

28 lutego 2015 r. grupa Kubusie z panią Iwoną Derkacz brała udział w zajęciach w  Gminnej Bibliotece Publicznej. Dzieci bardzo uważnie słuchały historyjki obrazkowej o powstaniu książki, przedstawionej przez panią Katarzynę Burzyńską. Po wysłuchaniu wiersza „Mały kotek” ze zbioru J. Papuzińskiej „Pod bajdułem i inne wiersze” zabawiły się w ilustratorów. Przygotowały wystawę, którą będą mogły odwiedzić z rodzicami. Przedszkolaki czekały cierpliwie na to, aby wypożyczyć książkę do domu i przeczytać ją z rodzicami.

Jeśli chcemy żyć w kraju mądrych, uczciwych i kulturalnych ludzi, zadbajmy o to, by codzienne głośne czytanie 20 minut dziennie stało się priorytetem w naszym domu oraz w przedszkolu i w szkole naszego dziecka.