DZIEŃ I – Witamy w Zdrowolandii

       Miesiąc kwiecień to miesiąc kultury zdrowotnej. W Publicznym Przedszkolu w Radwanicach zdrowie to temat, który podejmowany jest nie tylko w tym czasie. Wszystkie grupy przedszkolne biorą udział w Ogólnopolskich programach edukacyjnych „Dzieciństwo bez próchnicy”, „Akademia Aquafresh” oraz „Kubusiowi Przyjaciele Natury” od kilku lat, gdzie promocja zdrowia – realizacja treści prozdrowotnych już od 3 latka do 6 latka cieszy się wielką popularnością i uznaniem dzieci, nauczycieli  i rodziców. Ważne, aby wartości o zdrowiu przekazać w zabawny i przystępny sposób.
Tydzień zdrowia jest takim podsumowaniem wiedzy zdobytej w czasie roku oraz przypomnieniem sobie umiejętności związanych z tą tematyką. W ubiegłym roku było to hasło „Zdrowo i kolorowo jemy – Poznajemy piramidę żywienia”.
22 kwietnia 2016 r. idea, z którą ruszamy to Witamy w Zdrowej Krainie w Zdrowolandii – „Zdrowo się odżywiamy i o higienę dbamy”.  Prawidłowe nawyki  mycia zębów, mycia owoców i warzyw, dbania o higienę ciała i racjonalne odżywianie bogate w witaminy są znane przedszkolakom.
Dzień Zdrowia zaczęliśmy od śniadania w formie szwedzkiego stołu, gdzie każde dziecko od najmłodszego do najstarszego przedszkolaka mogło komponować własne zdrowe kanapki „Mniam mniam” z tym, co lubią szczególnie. Można było zobaczyć „mega – kanapki zdrowia – kilka plastrów szynki, pomidorów, papryki, ogórka i szczypiorek” itp.

       Następnie wszystkie dzieci z wychowawcami przybyły do Zdrowolandii pociągiem przy piosence „Jedzie pociąg”, bo tu „rzadko chorujemy, bo witaminy jemy. O higienę ciała dbamy, zęby rano i wieczorem myjemy.” W tym dniu zaprezentowały się Smerfiki w piosence „Mydło lubi zabawę” oraz Muchomorki i Jagódki w piosenkach „Owocowa piosenka” i „Szczotka, pasta”. Publiczność z innych grup biła gromkie brawa i wtórowała prezentującym się, śpiewając i tańcząc razem z nimi.
Grupa Żabki przygotowała sok owocowy, który wypiła ze smakiem, oblizując się po małym co nieco. Potem wszystkie grupy oglądały bajkę edukacyjną „Dr Ząbek” oraz „Miś Uszatek – Różowe landrynki”, zachęcające do mycia zębów i wizyt u stomatologa. Dla utrwalenia tego dnia przedszkolaki kolorowały karty pracy o zdrowiu.

[SinglePic not found] [SinglePic not found] [SinglePic not found]

 
 
 
 
 

  DZIEŃ II

            26 kwietnia 2016 r. był dniem zabaw o zdrowiu. Na początku zaprezentowała się grupa Motylki. W kolorowych owocowych opaskach dzieci śpiewały piosenkę „Małe czerwone jabłuszko” oraz tańczyły w parach. Grupa Żabki przedstawiła taniec i piosenkę „Cebula i buraczek”, mając na głowie piękne opaski warzyw.

            Przedszkolaki dzięki Quizowi o zdrowiu mogły utrwalić swoją wiedzę dotyczącą znajomości nazw warzyw, owoców i środków higieny w zagadkach. W swoich grupach układały puzzle o zdrowiu o różnej tematyce i stopniu trudności. Z czarodziejskiego worka losowały przedmiot o zdrowiu i odgadywały jego nazwę. Ile radości przyniosły dzieciom zabawy w zespole, bardzo zaangażowane w rozwiązywanie zadań długo zapamiętają te nazwy.

[SinglePic not found]  [SinglePic not found] [SinglePic not found]

 
 
 
 
 

   DZIEŃ III – Witaminkowe szaszłyki

      Zdrowa żywność to podstawa racjonalnego odżywiania przedszkolaka. W myśl zasady „Co dziecko przyrządzi samo, to zje ze smakiem” przedszkolaki zabawiły się w kuchcików.
Grupa Motylki z wielkim entuzjazmem nazywała owoce, które przyniosła. Chętnie potem nabijała pokrojone owoce na wykałaczki. Oczywiście nie było marudzenia, bo wszystkie dzieci zjadły kolorowe witaminki – pomarańcze, kiwi, mandarynki, winogrona, banany, jabłuszka, gruszki, a nawet truskawki i śliwki z szaszłyków.
Przedszkolaki w Jagódkach również z ochotą przyrządziły deser owocowo – warzywny, myjąc  i obierając warzywa i owoce na szaszłyki. Witaminkowa frajda to nakładanie części na patyczek. Na koniec ze smakiem wszystko zjadły z talerzyków.
Grupa Smerfiki w kolorowych fartuszkach zaczęła przygotowania od higieny rąk, następnie mycie owoców. Przy stolikach kroiła obrane warzywa i owoce. Wiele „serca” włożonego w pracę sprawiło, że nie było niejadków. Kolorowe warzywne oraz owocowe szaszłyki pełne witamin trafiły do brzuszków. Niektórzy koniecznie przygotowali je również dla mamy i taty. Rodziców namawiamy do takich doświadczeń wspólnych z dziećmi w kuchni. Na pewno nie będzie problemów z jedzeniem..

[SinglePic not found]  [SinglePic not found]  [SinglePic not found]
 
 
 
 
 
 

   DZIEŃ IV – Poznajemy  piosenkę klubu Wiewiórka i przygotowujemy plakaty o zdrowiu

Wszystkie grupy przedszkolne przygotowały plakaty w zespołach na konkurs „Zdrowo się odżywiamy i o higienę dbamy”. Nauczyły się na melodię „Jesteśmy Jagódki” piosenki  „Wiewióreczki”:

1. Jesteśmy wiewiórki, rude wiewiórki.
Mieszkamy w lesie zielonym.
Oczka mamy czarne, kity rudopłowe,
a jadamy kefir i serki kremowe.
Ref.: A kiedy dzień nadchodzi, dzień nadchodzi,
pijemy szklankę mleka, szklankę mleka,
a nasze małe serca, małe serca
biją nam radośnie bum tara ra bum.

2. Jesteśmy wiewiórki, rude wiewiórki,
myjemy zęby codziennie.
Lubimy owoce, lubimy warzywa,
bo my chcemy być naprawdę super zdrowe.
Ref.: A kiedy jesteś zdrowy, jesteś zdrowy,
to gry w piłkę jesteś wciąż gotowy.
Nie wiesz, co to smutek, co to nuda.
I wtedy na pewno wszystko ci się uda.

  DZIEŃ V – Pasowanie na członków klubu Wiewiórka oraz teatrzyk o zdrowiu

Nasz tydzień już się kończy. 29 kwietnia 2016 r. wszystkie dzieci po zmaganiach wcześniejszych udowodniły, że o zdrowiu wiedzą wiele i potrafią przygotować i jeść witaminki i dlatego zostały przyjęte do Przedszkolnego Klubu Wiewiórka. Wszystkich powitały wierszami Ula, Zosia, Hania, Nadia, Natalia i Ola z grupy Smerfików –   „Dzisiaj wielki święto mamy, przedszkolne koło PCK i Klub Wiewiórka otwieramy”. Przedszkolaki z każdej grupy pasowała pani Iwona wielką szczoteczką, a one przyrzekały: „będę szczotkował zęby codziennie, będę chodził do dentysty, będę jadł owoce i warzywa oraz dbał o higienę ciała…”. Otrzymały odznaki członków klubu.

Radość była jeszcze większa, kiedy za zaangażowanie się w Tydzień Zdrowia i przygotowanie plakatów grup w konkursie „Zdrowo się odżywiajmy i o higienę dbamy”  każde dziecko otrzymało niespodzianki, a wychowawcy regulamin i dyplom Przyjaciela Klubu Wiewiórka.

Dziękujemy Radzie Rodziców za przekazanie kwoty 250 zł na zakup niespodzianek.

             Potem pani Iwona przedstawiła teatrzyk o zdrowiu „Bal warzyw i owoców u królewny Anabelki” wymyślony dla potrzeb imprezy. Kukiełki króla, królewny Anabelki, dziewczynki, pani Witaminki, warzyw, owoców zachęcały dzieci do spożywania witamin. Poznały smutną królewnę Anabelkę, ale smutek jej zniknął,  „jeśli wesoła chcesz zawsze być, owoce i warzywa powinnaś jeść”, o czym mówiły warzywa i owce. Dekoracje, piosenki o tematyce zdrowotnej „Witaminki”, „Wyprawa do lasu”, „Mała smutna królewna” i wiele innych, rekwizyty, zabawy ruchowe w czasie inscenizacji promowały postawę prozdrowotną wśród wszystkich grup. Gimnastyka zapraszała do ćwiczeń codziennych.

Promocja zdrowia w naszym przedszkolu jest hasłem przewodnim realizacji naszych działań. Rodzice i nauczyciele razem podnosząc świadomość dziecka w dziedzinie higieny i zdrowego odżywiania mogą więcej osiągnąć. Ta radość dziecięca jest najlepszym dowodem, na to, że rozwijanie postawy prozdrowotnej jest naturalne wśród małych odbiorców, bo czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci, niech te przyzwyczajenia do zdrowego stylu życia będą ich obowiązkiem. Zachęcamy do współpracy rodziców w propagowaniu treści prozdrowotnych.

W naszym programie jeszcze konkurs „Wierszokleci o zdrowiu”, który jest zamieszczony w zakładce przedszkolnej Konkursy.

[SinglePic not found]  [SinglePic not found]  [SinglePic not found]
 
 
 
 
 
 
 
ZAPRASZAMY DO NASZEJ GALERII

Informacje o konkursie