Za oknem słychać śmiech, wrzawę dzieci, a wśród przyrody listki rozwijające się na krzewach, wierzbowe bazie! Czy to wiosna już swoją wędrówkę zaczyna? Równonoc wiosenna przypada 20 marca, pierwszy dzień astronomicznej wiosny. W tym dniu dzień i noc trwają po 12 godz. Natomiast pierwszy dzień kalendarzowej wiosny zaczyna się 21 marca 2018 r. W tym dniu przedszkolaki radwanickie powitały wiosnę! Ale zima odejść nie zechciała i śniegu wiośnie pozostawiła!!! Jak tradycja nakazuje, dzieci wiosnę poszukują. Topienie marzanny w zależności od regionu przybiera różne formy. Zwykle jednak marzanna jest kukłą/lalką, wykonaną często ze słomy, ubraną w strój regionu, łachmany, albo nawet strój druhny. Marzanna może być upodobniona do młodej panny w wianku, ale też do „starej baby”.
„Chodzenie z maikiem/gaikiem” (na Śląsku: „z goikiem”) to obrzęd polegający na obnoszeniu po domach gałęzi sosnowej lub całej choinki ozdobionej wstążkami, własnoręcznie wykonanymi ozdobami, skorupkami jajek czy kwiatami.
.Marzanno, Marzanno
już nie chcemy ciebie,
niech świeci nam słonko
na wiosennym niebie.
Marzanno, Marzanno
zabierz z sobą lody,
chcę cieszyć się wiosną
póki jestem młody.
Wszystkie grupy przedszkolne z nauczycielami w korowodzie wesołym, kolorowym z przeszły drogami w pobliżu szkoły i Urzędu Gminy. Grupy: Skrzaty, Słoneczka, Gwiazdeczki, Motylki, Serduszka i Żabki w opaskach z kwiatami i instrumentami wystukiwały rytmy wiosenne, wołając Witaj Wiosno! Żegnaj Zimo! Rozbrzmiewały piosenki „Maszeruje wiosna”, „Już bociek leci”, „Wiosna w błękitnej sukience”. A na zakończenie spełnienie obietnic tradycji – pożegnanie zimy – wprawdzie marzanny nie wrzuciliśmy do rzeki, ale została spalona…Przywitaliśmy Wiosnę. Oczywiście atrakcji nie brakowało – dzieci kolorowały też panią Wiosnę.