„Jeżeli otrzymałeś czegoś więcej niż inni w postaci dobrego zdrowia, uzdolnień, energii, sukcesów, radosnego dzieciństwa, harmonijnej atmosfery domowej, nie traktuj tego jako oczywiste. Należysz do ludzi szczęśliwych a zatem powołany jesteś, aby wiele ofiarować innym…”/ Albert Schweitzer /
W ramach przygotowań do Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych odbył się cykl spotkań, mających na celu edukację w zakresie funkcjonowania osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Podczas lekcji nauczyciele klas młodszych i starszych przybliżali uczniom problemy osób niepełnosprawnych, ich sposoby radzenia sobie w życiu codziennym. Uczniowie poprzez zabawę dowiedzieli się, w jaki sposób radzą sobie ich rówieśnicy, którzy nie widzą, nie mówią lub mają problemy z poruszaniem kończynami. Poprzez zadania, jakie mieli do wykonania, doświadczyli tego, co towarzyszy ich niepełnosprawnym rówieśnikom, na co dzień.
3 grudnia w auli szkolnej odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Święta Osób Niepełnosprawnych. Na uroczystość zostali zaproszeni goście: pani Beata Spychaj i pani Agata Przekop – dogoterapeutki, które przybyły wraz z psami oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej „Arka” z Głogowa. Pani Beata przybliżyła uczniom klas IV- VI, następnie w klasach I -III na czym polega praca dogoterapeuty. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali prelekcji pani Beaty, następnie mogli doświadczyć zajęć terapeutycznych prowadzonych z psem. To było niecodzienne spotkanie, które dało uczniom wiele radości. W kolejnej części obchodów zaprezentowali się uczestnicy „Arki” ze swoim przedstawieniem pt. „Ptaszek w klatce”. Młodzi artyści, osoby niepełnosprawne intelektualnie dostarczyli nam wielu niezapomnianych wrażeń oraz chwil wzruszeń. Umiliły nam czas także nasze uczennice z koła wokalnego pod kierunkiem p. E. Krawczyk, śpiewając utwór „Tolerancja” z repertuaru St. Sojki. Nie zabrakło również tańców artystycznych uczniów z koła tanecznego pod kierunkiem p. Beaty Orator. Na zakończenie wszystkich uczestników zaproszono do wspólnego tańca integracyjnego „Kazaczok”.
Te wyjątkowe dni pozwoliły nam pokazać, że osoby niepełnosprawne funkcjonują podobnie jak ich sprawni rówieśnicy- czasem tylko otoczenie musi wiedzieć, jak im pomóc. Niepełnosprawni żyją obok nas w społeczeństwie i pragną być traktowani normalnie. Chcą być akceptowani przez rówieśników, nauczycieli oraz wszystkich ludzi we własnym środowisku. Nie potrzebują litości ani współczucia, tylko zwykłej ludzkiej życzliwości i akceptacji. Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie pełnosprawni, obcując z osobami z różnymi ograniczeniami, nauczyli się innego podejścia do problemu niepełnosprawności. Przełamali poczucie strachu względem osób niepełnosprawnych oraz poznali zasady tolerancji i szacunku wobec inności.