W roku szkolnym 2022/2023 Publiczne Przedszkole w Radwanicach realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z ogromną radością i satysfakcją przyjęliśmy informację, że wniosek na zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (Priorytet 3) złożony przez nasze przedszkole przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacji formalnej oraz oceny merytorycznej i tym samym uzyskaliśmy rządowe wsparcie w formie dotacji w kwocie 3 750,00 zł.  Niezmiernie ważne jest to, że jest to pierwsze takie wsparcie dofinansowania na zakup książek do każdej grupy wiekowej. Księgozbiór biblioteki przedszkolnej wzbogacił się o 263 pozycje o wartości 3 000,00 zł. Wśród nich są:  „Wiersze” J. Tuwima, „Wiersze” J. Brzechwy, „Wiersze” M. Konopnickiej”, „Encyklopedie zwierząt”, „Zabawy logopedyczne”, „Encyklopedie roślin”,  książki o przyjaźni, miłości, szacunku, emocjach, „Pierwsze eksperymenty”, „Baśnie” J. Ch. Andersena, książki patriotyczne, prozdrowotne, o ulubionych bohaterach bajek takich jak: Franklin, Samochodzik Franek, Kicia Kocia, Zuzia, Fenek, zagadki, „Legendy o Polsce”, „Polskie rymowanki”, bajki, „Zbiór zabaw ruchowych”. A także książki tematyczne o świętach, porach roku, bezpieczeństwie, rodzinie oraz wiele innych utworów z zakresu literatury dziecięcej.  Dotacja objęła również promocję czytelnictwa na nabycie książek będących nagrodami w konkursach oraz tablicy w kwocie łącznej 750,00 zł.

Założeniem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest promowanie literatury wśród dzieci oraz wyposażenie przedszkola w nowości wydawnicze, które rozbudzą zamiłowanie do książki, wprowadzą dzieci w magiczny świat bajek oraz świat wartości. W domu to rodzice, dziadkowie, a w przedszkolu nauczyciele są pierwszymi przewodnikami po kartach książki.  „Nikt się nie rodzi czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować codziennie, czytając dziecku dla przyjemności”.  Codzienne czytanie dziecku jest najskuteczniejszą metodą wychowania człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu.

NPRCZ promuje czytelnictwo poprzez realizację różnych wydarzeń, które będą miały miejsce w przedszkolu, o czym napiszemy wkrótce…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *